Saturday, Jul 13, 2024
HomeФЕР ПЛЕЈКошарка (Page 3)

Центарот на Сан Антонио Спарс сруши уште еден рекорд. Постариот од браќата Гасол, Паул, стана најдобар стрелец во историјата на шпанскиот национален тим, во моментот кога го постигна својот 12 поен во натпреварот со САД. Во својот 191 натпревар Гасол го помина Хуан Антонио Сан

Read More

На теренот во Рио се најдоа двајца со презиме Богдановиќ, но на спротвини страни – и двајцата беа најдобри во своите тимови. Фотографијата на двајцата кошаркари веднаш почна да се шири на социјалните мрежи како најдобар потсетник на бесмисленста на војните и омразата на Балканот. Репрезентациите

Read More

Перо Антиќ и Предраг Самарџиски ги очекуваат суспензии од страна на ФИБА откако Управниот Одбор на Македонската Кошаркарска Федерација само ја потврди одлуката на највисокото раководство за покренување на дисциплински постапки против двајцата поранешни репрезентативци - пренесува Екипа. Антиќ и Самарџиски се товарат за прекршување

Read More

Србија со шутот за три во последната секунда на Богдановиќ имаше можност да им ја смрзне крвта на американските кошаркари и ѕвезди од најмоќната НБА лига  за да се избори за продолженија но, среќата не ги посака. САД забележа нова иако многу тесна победа со

Read More

Искусниот ветеран Ромео Тревис пристигна во Македонија, а од вчера започна и со тренинзи со нашата кошаркарска репрезентација. Американецот започна да работи напорно работа адаптирајќи се во новата средина, во која не познава никого, но не очекува тоа да претставува проблем. „Не знам премногу за македонската

Read More

Српските и хрватските навивачи на синоќешниот кошаркарски пријателски натпревар помеѓу нивните репрезентации заедно го следеа натпреварот и навиваа. Србија беше поуспешна од Хрватска со резултат од 86:77 во неизвесна завршница, а и покрај тоа што на теренот се водеше вистинска битка, на тирбините беше изненадувачки

Read More

Сите сме свесни дека клуб од калибарот на Барселона е силен во бројни различни спортови, а тоа им овозможува на каталонците полесно да привлекуваат врвни засилувања. Најнов пример за тоа е трансферот на Адам Ханга, крилниот кошаркар на Лаборал Куча кој ќе ја засили Барселона

Read More

Во предстоечката сезона во кошаркарската лига АБА веќе нема да има место за две словенечки епики .Олимпија Љубљана и Хелиос Домжале го откажале своето учество во лигата, бидејќи не се наоѓале во можност да ги исполнат обврските на регионалното натпреварување кои се утврдени на

Read More

Последниот дрес на кошаркарската легенда Дражен Петровиќ за репрезентацијата на Југиславија е пуштен во продажба и по пат на аукција се очекува да достигне огромна сума бидејќи многумина колекционери не би ја испуштиле шансата да поседуваат едно парче полно со емоции. Дресот со број 4 има

Read More

Двејн Вејд по 13 години на верност кон Мајами кој беше негов единствен клуб во кариерата реши да ја смени средината како слободен агент и да не го продолжи договорот. Затоа ја одбра екипата на Чикаго Булс и како еден од наследниците на Мајкл Џордан со

Read More