Monday, Oct 2, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈКошарка (Page 7)

Горан Драгиќ денеска стави потпис на петгодишниот договор за игра во Miami Heat вреден 90 милиони долари. Некаде кон средината на ланската сезона Драгиќ од Феникс пристигна во Мајами,со што беше јасно дека „жешките“ ќе мора да му понудат добар договор и да го убедат да

Read More

Македонската кошаркарска ѕвезда Перо Антиќ се враќа во Европа и од следната сезона ќе го носи дресот на Фенербахче, вели специјализираниот кошаркарски портал „Еурохупс“. Жељко Обрадовиќ, предводникот на Фенербахче, прави тим за освојување на Евролигата и за него Антиќ е една од клучните алатки за остварување

Read More

Женската кошаркарска репрезентација на Србија се закити со титулата европски шампион, откако во вчерашното финале во Будимпешта ја совладаа фаворизираната Франција со 76:68. Французинките го започнаа натпреварот со водство и во првата четвртина имаа предност од 15:22, за потоа противникот до полувреме да се избори за

Read More

Реал Мадрид успеа да ја совлада екипата на Барселона во финалната серија на шпанскиот плеј оф и со тоа ја зголемија предноста на 2-0. Кралскиот тим успеа резултатски да се издвои уште во првата четвртина и потоа до крајот само ја одржуваше предноста. Доколку успее да

Read More

Објавен поширокиот список на кошаркари кои би настапиле на Евробаскетот во Хрватска. Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Џикиќ ја изненади јавноста со враќањето во репрезентацијата на Перо Антиќ, Ѓорѓи Чековски и Лестер Бо Мекејлеб. Предраг Самарџиски преку соопштение истакна дека ќе биде на располагање на

Read More