Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "затвора"

Вработување во овој период на техничка Влада не може да се одобри. Впрочем, самата министерка за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска Томовска нагласи дека не може да се објавуваат огласи за редовни вработувања на неопределно време, се додека не се формира нова Влада. Поради

Read More

Хрватска ќе ги затвори границите ако тоа го направат Словенија и Австрија, изјави денеска лидерот на ХДЗ, Томислав Карамарко, кој во новата влада треба да биде заменик премиер. „Такво нешто ќе направиме и ние. Тоа е домино ефект кој цела Европа ќе мора да го испочитува.

Read More

Унгарија соопшти дека вечерва на полноќ ќе ја затвори својата граница со Хрватска, во обид да го запре протокот на бегалци кои доаѓаат од Сирија, Ирак, Авганистан и Африка. Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска ја објави одлуката, откако се сретна со унгарските претставници

Read More

Владата на Тунис денеска објави дека ќе затвори 80 џамии кои не се контролирани од државата, еден ден откако вооружен напаѓач уби 39 лица пред хотел во туристичко одморалиште во градот Сус. Тунискиот премиер Хабиб Есид ги обвини џамиите за поттикнување насилство и рече дека тие

Read More