HomeДЕНЕШНАСветМасакар во Тунис – напад врз два хотели

Масакар во Тунис – напад врз два хотели

tunis

Најмалку 27 луѓе загинале во напад на хотел во туристичкото одморалиште Сус во Тунис, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи. Тој вели дека е убиен и вооружениот напаѓач. Засега не се соопштуваат повеќе детали.

Станува збор за едно од најпопуларните летувалишта во Тунис, каде летуваат гости од Европа и од соседните земји. Земјата го подигна нивото на безбедност, откако вооружени исламисти во март годинава го нападнаа музејот Бардо во Тунис, при што загинаа група странски посетители.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com