Tuesday, Apr 24, 2018
HomeДЕНЕШНАСветПутин му се јавил на Обама – Доста е од конфликти

Путин му се јавил на Обама – Доста е од конфликти

Владимир Путин е иницијатор за воспоставување на директна комуникација со Белата куќа и воспоставил директен повик со неговиот американски колега Обама за да дискутираат за глобалните безбедносни проблеми пред се со напредувањето на ИСИС во Сирија и ескалацијата на насилство во Украина.

putin vs obama

Доближувањето меѓу големите светски сили е неопходно за да се спречи нова ескалација на насилство во Украна каде за една година загинаа над 6.500 војници и цивили, во судир кој го „хранеа“ и САД и Русија. Путин беше обвинет од западот дека продолжува да ги помага бунтовниците и со оружје и муниција и со „духови“ војници кои се распоредени директно од Црвената армија без официјални ознаки. Белата куќа не соопшти повеќе детали дали ќе има помирување со Путин.