Saturday, Mar 28, 2020
HomeДЕНЕШНАСкопје (Page 2)

Регионалниот центар за управување со кризи Скопје соопшти дека во понеделник и вторник можен е мал прекин на водоснабдувањето во населбата Гази Баба. Како што информира РЦУК, повикувајќи се на известување од јавното претпријатие „Водовод и канализација“, почнувајќи од 9 часот ќе се започне со чистење

Read More

Обезбедувањето на Градската општа болница „8 Септември“ било физички нападнато во вторникот од повеќе лица кои дошле со два автомобила, од кои едниот БМВ, по што избегале. По кратко време, од страна на полициски службеници возилото БМВ било запрено на подрачјето на ПС Бит Пазар, при

Read More

Во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата „Скопски маратон“ ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. ЈСП денеска информира дека промените се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до

Read More

Монструозно дело среде Скопје. Пред кафулето РадиоБар човек со секира уби куче. Очевидците кои беа сведоци на овој грозоморен чин на социјалната мрежа фејсбук објавувија фотографија и видео од грозоморниот настан и истакнуваат дека го пријавиле случајот во МВР. Тие додаваат и дека убиецот истакнал

Read More

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа во 23:05 часот во полициската станица во Ѓорче Петров е добиено известување од дежрната екипа на поликлиниката дека пациенти го нарушиле јавниот ред и мир по што нивни

Read More

Во скопски Аеродром утрово осамнаа транспаренти како дел од герила акција. Пораките се упатени кон координаторот на ВМРО – ДПМНЕ, Илија Димовски и до Сашо Мијалков, екс директорот на УБК.

Read More

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит пазар, Јане Сандански, Шуто Оризари и Драчево. Како што информираат од Здравствен дом, од 8 до 16 часот

Read More

Ѕверските постапки на луѓето немаат крај. Трујачите расфрлаат отров низ оптина Ѓорче Петров. Ова куче е отруено вчера. Расфрлан е отров по тротоарите и пред дворовите. Состојбата е алармантна, внимавајте каде ги шетате вашите миленици. Загрозени се и оние миленици кои се во дворовите бидејќи

Read More

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24-часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит-пазар, Јане Сандански, Шуто Оризари и Драчево. Во сабота, како што информираат од Здравстевн дом, од 8 до 16 часот дежурна

Read More

Претставници на организациите за заштита на животните, командирот на полициската станица „Беко“ и претставници од одделот за превенција при МВР, на денешната средба кај градоначалникот Андреј Жерновски договорија продолжување и интензивирање на соработката. Беа предложени и усвоени конкретни активностите за спречување на застрашувачките појави на

Read More