Sunday, Apr 5, 2020
HomeДЕНЕШНАСкопје (Page 52)

Жителите на Општина Карпош од 1 јули цел месец ќе уживаат со бесплатно кафе, бесплатен тренинг и консултации за здрава исхрана во Спортскиот центар и кафе бар,,Форца”. Овие активности ќе се реализираат  во склоп на проектот ,,Здраво Комшија” чија што цел е зголемувањето на свеста

Read More

На „Боемска улица“ денеска беше преполно, едни дојдоа да ги покажат своите „Буби“-олдтајмери, други да се потсетат на некои поранешни времиња. По повод Светскиот ден на популарната „Буба“, поради временските услови, денеска, наместо минатата недела, „Буба-клубот Македонија“, на „Боемска улица“ го изложи своето богатство, десетина,

Read More

Голем број на граѓани се одзваа на повикот за одржување на велосипедското дефиле во Скопје иницирано од Автомото сојузот на Македонија како дел од проектот „Со велосипед на пат низ цел град“. Со вакви масовни собири, па макар и за еден ден се создава една

Read More

Под мотото  ,,Привремена духовна ремедијација,интимна урбана ре-визија”.Денеска со почеток во 17 часот во центарот на Скопје, ќе се одржи настанот ,, Скопски урбани приказни” Со оваа манифестација ќе се вратат спомените за сите навики на старите скопјани. Начинот на живот, сеќавање на едно старо, романтично Скопје. Куратор

Read More

Се информираат жителите на Скопје дека денес прекин на електричната енергија ќе има на повеќе улици. Од 9 до 11:30 часот без струја ќе останат корисниците од дел од улиците „Сливовска“, „Владимир Каваев“, „Извор“, „Клепа“, „Бабуна“ и дел од „Пресека“ во општина Карпош. Од Регионалниот центар

Read More

Од град Скопје известуваат дека ќе се изврши авионско прскање против комарци на територија на главниот град во наредните денови, во петок и сабота од 05.30 до 08.00 часот наутро. Втората фаза пак, на теренското прскање против комарци на подрачјето на Град Скопје ќе се

Read More

,, 13 начини на гледање на градот“ е насловот на изложбата посветена на Скопје, која ќе биде отворена утре со почеток во 20 часот и 30 минути  во Агенција за сериозни интереси. Оваа изложба  ќе го покаже градот Скопје гледан од различни перспективи преку воздушни фотографии од

Read More

Неофицијалната група на ентузијасти „На Точак“ кон подигање на свеста за потребата од повеќе, но и подобри паркинзи за велосипедите во Скопје. За таа цел, на 24 јуни се  организира собир, таканаречен „Критична маса #38“ кој што ќе се одржи во Паркот на Франкофонијата во 19:00 часот. Собирот

Read More

Донесена е одлука за 3 отсто да им се зголеми платата на сите вработените во јавната администрација кои ќе доаѓаат на работа со велосипед. Ова го соопшти скопскиот градоначаник Коце Трајановски вчера на примопредавањето на донацијата од 35 велосипеди кои Авто мото сојузот на Македонија­

Read More