Wednesday, Apr 8, 2020
HomeДЕНЕШНАСкопје (Page 4)

Вчера, на дел од пругата помеѓу железничка станица Скопје Север и железничка станица Ѓорче Петров, непознати лица извршиле каменување на патнички воз, кој возел на релација Скопје–Кичево. При нападот искршено е едно стакло од локомотивата. Полицијата ги презема потребните мерки за целосно расчистување на случајот.

Read More

Германската амбасада и Центарот за истражување и информирање за животна средина „Еко-свест“ денеска на Скопје му подарија еколошки билборд – комбинација од васкуларни растенија и мовови кои креираат симбиоза, заедно функционираат и придонесуваат за прочистување на амбиентниот воздух. На промоцијата на билбордот „City Tree”, кој

Read More

Наместо сервисна улица на кејот на реката Вардар, преку која требаше да биде обезбеден пристап до објектот на Телеком, советниците на Општина Центар на вонредна седница со 12 гласа „за“ решија таму да биде поставено зеленило, клупи, чешми и жардинјери со дрвја кои би имале

Read More

Од 8:30 до 11:30 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улицата „Иван Аговски“ бр.1 во општина Карпош, а од 8:30 до 15:30 часот корисниците од улиците „Дренак“, „Невена Ѓоргиева - Дуња“ и „Балзакова“ во општина Кисела Вода. Во периодот од 9 до 15

Read More

Уништувањето на кејот е противзаконско и криминално дело на Градот и политичките сили кои седат зад него очигледно централната власт, вели архитектот Мирослав Грчев за почетокот на изградбата на улицата на кејот на Вардар. - Ова што градот Скопје го прави сега е вистински државен бандитизам.

Read More

„Вчера, Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата која Град Скопје сака да ја прави на кејот на Вардар и чија е одговорноста за оваа незаконска одлука. Во

Read More

Кучето Кипер од расата доберман со бела лептир машна со кристали Сваровски трпеливо чекаше да започне ревијата на годинешниот саем за венчаници во хотелот Александар Палас. Кипер требаше да биде модел заедно со една манекенка во венчален фустан и топ моделот Спасоје Кликовац како нејзин

Read More

Градот Скопје преку соопштение обвини дека директорот на ПОЦ и претседател на ОО СДСМ-Центар, Саша Богдановиќ, изнел невистини и манипулации околу изградбата на пристапна улица со посебен сообраќаен режим на Кеј 13 Ноември. Во реакцијата од Градот Скопје се наведува дека изградбата на оваа пристапна улица е предвидена

Read More

Почна изградбата на спорната сообраќајница која ќе го пресече шеталиштето на Кеј 13 Ноември. Градежници почнаа да ги вадат плочките од шеталиштето, а поставена е и заштитна ограда. Сопствениците на кафулињата кои се наоѓаат на кејот се изненадени што за време на викенд почнуваат градежни

Read More

Инфраструктурата во поплавените подрачја во Скопје со забрзано темпо добива реконструкција и враќање во функција со тоа што на терен се екипи на повеќе јавни претпријатија и градежни изведувачи. Се реконструираат патните врски, се поставува водовод и канализација, а потоа ќе се враќаат и комуникациските

Read More