Wednesday, Apr 8, 2020
HomeДЕНЕШНАСкопје (Page 5)

Групата млади од различна етничка припадност, во организација на Движењето ЛЕАД, денеска од 13 часот ќе ја спроведе четвртата акција за чистење на Водно од отпадоци. Овој пат, низ патеките ќе се постават и дрвени табли со слоганот на оваа акција „В џеб, ако нема

Read More

Град Скопје и годинава со повеќе активности ќе ја одбележи Европската недела на мобилноста 2016. Од 16 до 22 септември, Град Скопје ќе организира разновидна програма наменета за сите граѓани, од најмладите до највозрасните, како и за јавниот и приватниот сектор. Годинава тема на Европската недела

Read More

Населбата Бардовци во Општина Карпош доби нов, модерен плоштад. „Овој плоштад го изградивме за потребите на граѓаните на урбаната заедница Бардовци. Истиот чини околу 20 милиони денари и се состои од фонтана, детско игралиште и осветлување“ - рече градоначалникот Стевче Јакимовски на отворањето. Свое

Read More

Уште еден земјотрес вечерва во 19:53 часот повторно го здрма Скопје. Овој пат со јачина од 4.8 степени по рихтеровата скала и длабочина од 5 километри. Епицентарот е на 4 километри од Скопје, некаде помеѓу Бутел и Железара. Жителите на главниот град веќе се многу

Read More

Институтот за земјотресно инженерство и сезмологија Скопје (ИЗИИС) по препорака на Управувачкиот комитет за справување со кризи денеска ги посетуваше училиштата и градинките во Скопско за да ги увиди штетите и можните последици по серијата земјотреси од последните два дена. Како што пишува агенцијата Мета,

Read More

Вчера во Скопје се регистрирани четири пожари предизвикани од земјотресот. По потресот во 15.10 часот, лифтови од згради направиле проблем во две скопски населби. Два пожара се случиле во населбата Аеродром и два во населбата Чаир. Пожарите биле предизвикани од запалени електромотори на лифтовите поради

Read More

Евентуален земјотрес во Скопје може да предизвика многу големи оштетувања на објектите во строгиот центар на градот кај Старата железничка станица и Домот на градежници, како и во населбите Карпош 1 и Порта Влае, кои се изградени врз раседно земјиште - пишува Дневник. Во опасност

Read More

Група на активисти се организираат и на социјалните мрежи најавија „Со кино против земјотрес“. Во градскиот парк во Скопје во 22 часот ќе прикажуваат филмови на отворено со цел да ги соберат сите загрижени граѓани кои во паника се плашат да останат во своите домови

Read More

Силниот земјотрес што ја зафати Македонија ова попладне, предизвика големи штети во главниот град. Трговските центри, Капитол во Аеродром и Сити Мол од безбедносни причини се затворен за посетители. Земјотресот предизвикал големи пукнатини во ѕидовите, а тоа претставувало доволна причина за да се стави клуч

Read More

Денешните потреси го оштетија киното Милениум каде требаше премиерно да се прикаже „Ослободувањето на Скопје“ на Раде Шербеџија. Македонскиот продуцент на филмот Роберт Насков за САКАМДАКАЖАМ.МК изјавил дека од земјотресот е оштетен плафонот на киното, паднати се лесонитни делови, па поради безбедносни причини одложена е

Read More