Wednesday, Apr 8, 2020
HomePosts Tagged "Андреј Жерновски"

Централниот одбор на Либерално-демократската партија синоќа го исклучи од партијата и од сите партиски тела и органи поранешниот претседател, Андреј Жерновски, поради преминувањето во СДСМ. „На Жерновски, ЦО на ЛДП му посака среќа и успех во натамошната работа, а на СДСМ им посака овој пат

Read More

Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам единството и напредокот пред личните интереси. Затоа ја повлекувам независната кандидатура и давам целосна поддршка на партијата во новата битка која ни претстои, напиша на „Фејсбук“ актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски откако премиерот Заев

Read More

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“. – Со Андреј Жерновски долги години имавме одлична соработка. Договоривме да биде активен чинител во централната

Read More

Претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ повторно на социјалните мрежи објави детали за наводните злоупотребите кои при работењето ги прави градоначалникот Андреј Жерновски. Шиповиќ, кој е советник од редовите на сегашната владејачка СДСМ, го обвини Жерновски за несовесно работење и соопшти дека градоначалникот се

Read More

Во период кога погледите се свртени кон иднината на објектите од проектот Скопје 2014, процесите и начинот на урбанистичко планирање што доведоа до еден ваков катастрофален проект се олицетворуваат и во начинот со кој раководството на Општина Центар продолжува да планира и гради во градски

Read More

Балкан Енерџи Груп (БЕГ), која врши менување на топлотните цевки долж улицата „Народен фронт“, не го почитува Законот за градење и Правилникот за прекопи донесен од општина Центар, напиша на Фејсбук, градоначалникот Андреј Жерновски и најави казна за компанијата. „Жителите на околните згради на улицата ’Народен

Read More

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски ќе се кандидира за уште еден мандат во општината, откако обелодени дека поднесол кандидатура во СДСМ. Според него, политичко прашање е дали ќе биде кандидат на СДСМ или самостоен. – Кандидатурата ја предадов преку партијата и ја очекувам нивната поддршка. Резултатите се

Read More

Деведесет и девет проценти од потребните услови за претстојниот Куп на УЕФА се исполнети или се во завршна фаза. Арената „Филип Втори“ е подготвена и ја доби оценката „добар“, но до 8 август, кога треба да се одржи манифестацијата, во состојба сме да ги подигнеме

Read More

Правдата ќе дојде и правда ќе има. Ќе се докаже дека целиот овој театар кој што го прави СДС, СЈО и нивните налогодавци е со единствена цел да се оцрни ВМРО-ДПМНЕ и политичарите кои што ја бранат државата, националните интереси законите и Уставот. Правдата ќе

Read More

Храбар и силен позади телефонот, уплашен и кукавица на Судот. Поранешниот претседател на Владата, сега претседател на најголемата опозициска партија, повторно избега од правдата. Сето тоа го прави бидејќи се крие позади партизираното судство, за мене и за сите нас нема никаква дилема, рече градоначалникот на

Read More