Wednesday, Apr 8, 2020
HomeДЕНЕШНАСкопје (Page 3)

Вечерва околу 21:10 часот почувствуван е земјотрес во Скопје, чиј епицентар,според официјалната страна на Last earthquaqes, е на 8 километри од главниот град, во близина на Јурумлери. Земјотресот бил со јачина од 2,7 степени по Рихтер.

Read More

Од ЕВН Македонија АД, информираат дека на 07.04.2017 година (петок) без електрична енергија ќе останат следниве населени места: • Во време од 08.15 до 14.00 часот, корисниците од населба Ќерамидница, фирмата Авто Гума и фабрика САНОС (опш. Гази Баба). • Од 08.30 – 15.00 часот – КАМ

Read More

Уставниот суд на денешната седница донесе привремена мерка, односно стопирање на идејата на Владата, ГТЦ, Македонската опера и балет и Универзитетската библиотека да се облечат во барок. Ваквата привремена мерка ќе биде на сила до донесување на конечна одлука на Уставниот суд, кој реши да

Read More

Неколку згради во центарот на Скопје синоќа останаа без електрична енергија. Од ЕВН изјавиле дека причина за тоа е дефект од куса врска кој попладнето околу 17 часот и 30 минути настанал во трафостаницата „Пелагонија“ во центарот на градот. Од ЕВН додаваат дека станува збор за поопсежен дефект,

Read More

„Обесени кучиња, животни за кои монструм поставил стапици и за кои понатаму поставува се призор со кој се соочија граѓани од Ново Лисиче, кои со денови ги барале маалските миленици. Тие својот последен здив го испуштија зад Фудбалски сојуз на Македонија, со сајли околу вратот

Read More

Голем шумски пожар ја зафати Скопска Црна Гора, а во моментов пожарот добива на инензитет - пренесуваат дел од медиумите. Екипи на противпожарната бригада се на терен, но не можат да се справат со пожарот и ветрот. Очигледна е потребата за гасење од воздух. „Поголема шумска

Read More

Вчера во 14.06 часот во ЕИК Скопје било пријавено дека на локалниот пат Р'жаничино-Катланово се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил тојота, со скопски регистарски ознаки, управуван од А.Т. (49) од Петровец-Скопје и комби фолксваген, со скопски регистарски ознаки, управуван од Т.Ј. (25) од Илинден-Скопје. Во

Read More

Возачот на турскиот амбасадор О.С. вчера попладне бил истепан пред Министерството за култура поради турското знаменце на службениот „мерцедедес“ на турската амбасада во Скопје, потврди МВР. Возачот пријавил во полиција дека вчера околу 16.15 часот додека бил паркиран со службеното возило пред Министерството за култура, непознато

Read More

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот ќе имаат корисниците од ул.„Никола Вапцаров“ и „8 Ударна бригада“ во Центар. РЦУК по известување од ЈП Водовод и канализација Скопје соопшти дека прекинот во водоснабдувањето е поради изведување на приклучок од Ф-300мм на ул.„Никола Вапцаров“ бб. Прекинот во водоснабдувањето

Read More

Сите палми засадени низ Македонија, без исклучок, се исушија, пишува АКО.мк. Палмите, проект на ВМРО ДПМНЕ платени со пари од државниот буџет, не ја преживееја оваа зима. Екстремно ниските температури го направија своето, а не помогнаа ниту ,,облекувањето“, ниту затоплувањето под најлони преку зима, ниту

Read More