Monday, Mar 23, 2020
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 2)

Од 19 пратенички места, колку што ги освои Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), нејзиниот коалициски партнер Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) не доби ниту едно место во новиот состав на парламентот на Албанија, јави весникот на Македонците во Албанија „Илинден“. Единствен кандидат на МАЕИ беше

Read More

На Граница синоќа дојде до инцидент кога се случи тепачка меѓу нервозни мажи. Судејќи по таблиците на автомобилите се работи за Срби, кои од засега непознати причини се степаа во гужвата во која се чекаше и до три часа. Инаку, вчера повеќе од 10.000 луѓе чекаа

Read More

Богољуб Митиќ Џоша вчера почина во Белград, а освен по неговите бројни улоги, ќе биде запаметен по веселиот дух и неговите познати славни вицови. Веста за смртта на актерот Богољуб Митиќ Џоша кој почина на 49 годишна возраст , кои според неофицијални информации починал од срцев

Read More

Новоизбраниот претседател Александар Вучиќ вчера ја номинираше министерката Ана Брнабиќ за премиерка. Таа ќе биде првата жена и правата јавно декларирана лезбијка која ќе застане на оваа клучна позиција во оваа крајно конзервативна балканска земја, пишува „С-Фронт“. Брнабиќ, која е независна пратеничка и која минатата година

Read More

Српскиот премиер во заминување Александар Вучиќ денеска изјави дека на Балканот има многу тензии и дека е потребно да се вложат многу напори за да се подобрат односите, но дека сега проблемите „не се туркаат под тепих“ и „не се лажеме едни со други“. Говорејќи за

Read More

Поранешниот премиер на Грција Константин Мицотакис кој со децении беше дел од политиката починал синоќа. Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време (полноќ по средноевропско време), без да се посочат детали за причините за смртта. Мицотакис, кој е роден

Read More

Вчера вечерта пред предниот дел на храмот Свети Сава во Белград дошло до големо тепање помеѓу навивачите на Црвена Звезда и Партизан, пренесува РТС. Две лица се повредени во тепачката, тие беа однесени со брзата помош во Ургентниот центар. Сето тоа се случило по натпреварот меѓу Партизан

Read More

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 110км западно од од Скопје, во соседна Албанија. Земјотресот се случи во 12 часот и

Read More

Хрватското општество поделено околу абортусот. Протести и контрапротести низ земјата. Маршот против абортусот беше организиран од групи на конзервативци. Според официјалните податоци од полицијата, во Загреб на „Маршот за живот” имало 15.000 луѓе, а во Сплит 5.000. Според организаторите целта е да се привлече вниманието

Read More

Новиот српски претседател Александар Вучиќ им порача на сите граѓани на Србија дека не треба да се грижат поради заканите на Рамуш Харадинај, затоа што, како што истакна, нема да има никаква Голема Албанија. „Би кажал дека станува збор за усогласена политка од страна на сите,

Read More