Wednesday, Apr 8, 2020
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 3)

Косовската истражувачка новинарка Арбана Џара откако доби голем број на смртни закани сега и конечно е физички нападната. Таа била претепана од група напаѓачи вечерва еден часот по полноќ на паркингот пред својата зграда во Приштина. Неколку часови пред да се случи ваквиот акт, Арбана беше

Read More

Српските власти веднаш му одговорија на поранешниот лидер на УЧК, Рамуш Харадинај откако тој се закани дека ќе земе дел од територијата на Србија заедно со Ниш доколку властите во Србија не го исклучат Косово од својот Устав. Официјален Белград одговара на оваа провокација на Харадинај. „Тој

Read More

Рамуш Харадинај кој неодамна беше пуштен од притвор во Франција ги запали критиките кон Србија за нивниот третман на косовското прашање и порача дека ако сака може да им ја земе и територијата до Ниш со што привлече големо внимание во предизборната кампања за предвремените

Read More

Српската православна црква (СПЦ) на сите начини се обидува да ја спречи можноста министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ да стане нов премиер на земјата, пишува српски „Блиц“. Како што пренесува „Макфакс“, освен министрите Ивица Дачиќ и Никола Селаковиќ, и Брнабиќ исто така

Read More

Претседателот на Косово, хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото. Парламентот на Косово претходно го поддржа предлогот за гласање недоверба на Владата на Иса

Read More

„Газпром“ денеска од руското крајбрежје на Црно Море почна со изградба на морската отсечка од гасоводот „Турски поток“ , соопшти компанијата, цитирана од ТАСС. „Денеска во Црно Море почна изградбата на гасоводот „Турски поток“. Активностите почнаа на руското крајбрежје. Полагањето на цевководот ќе се изведува од

Read More

На Еди Рама му се заканува реализација на „македонско сценарио“, односно вршење голем притисок од здружената албанска опозиција донесе преку одржување на масовни антивладини протести во Тирана на 13 мај, да го принудат да си поднесе оставка од премиерската функција. Главните барања на албанската опозиција ќе

Read More

Бродовите во Грција во вторник и во среда ќе останат во пристаништата, вака реши синдикатот на морнарите, кој прогласи 48-часовен штрајк, пишува Ekathimerini. Морнарите протестираат против реформите во социјалниот систем и против измените во регулативите на пазарот на трудот, кои владата на Грција им ги вети

Read More

Во Грција исчезна двојка турски дипломати, кои се осомничени за членство во Фетхулахстичката терористичка организација (ФЕТО), јави турската новинска агенција Анадолија, повикувајќи се на неименуван дипломатски претставник. – Турските власти од вторникот немаат контакт со двојката Мухамед Т. и Џејда Т, кои работат во Конзулатот на

Read More

Хрватска успеа да избегне нова и можеби уште подлабока политичка криза со тоа што го одбегна сценариото за превремени парламентарни избори. Со мнозинство гласови, по повеќечасовна бурна расправа и меѓусебни обвинување, хрватскиот Сабор го избра Гордан Јандроковиќ од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) за нов претседател

Read More