Saturday, Apr 4, 2020
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 5)

Напад со молотов коктел беше извршен изутрината врз турскиот Конзулат во Солун, јави турската теелвизија „Си-Ен-Ен-Турк“. Нападот бил извршен од страна на маскирани лица, кои фрлале шишиња со запалива течност врз полицијата во Конзулатот. Никој не е повредени. Не е наведен мотивот за нападот. Досега

Read More

Министерството за надворешни работи на Русија ги оцени како неприфатливи изјавите за прекројување на границите на Балканот. „Сметаме дека под маската на неоснованите обвинувања дека русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во југоисточна Европа се преземаат мерки за реализација на големоалбанскиот проект сега врз основа на

Read More

Седумдесет и еден обвинети биле осудени конечно за корупција во Романија во месец март во случаите на кои работела Националната дирекција за борба против корупцијата (НДБК), пријави денес весникот „Куриерул национал“, цитиран од агенциите. Меѓу нив има двајца судии, двајца менаџери на здравствени установи, претставници на

Read More

Вчера пред „Еуробанк“ во Атина била активирана бомба во која нема информации за повредени или зафгинати, а според првичните проценки на полицијата нанесена е само помала материјална штета. Екплозијата ги оштетила влезот и прозорците во банката, а причинила материјална штета и на соседните згради. Чуварот во

Read More

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати кој престојува во Вашингтон, негира дека постоела тиранска платформа и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија. Бушати кој беше гостин на Германскиот-Маршалов Фонд, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот

Read More

Изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, за обединување на Албанија и на Косово е популистичка, оцени косовскиот премиер, Иса Мустафа. – Не планираме да одиме во други унии, освен во Европската Унија. Ако не нè примат низ врата, ќе влеземе низ прозорец – рече Мустафа. Тој,

Read More

НАТО изрази “загриженост за неодамнешното влошување на безбедносните околности” во Западниот Балкан, јасно ставајќи до знаење дека “силно ги охрабрува лидерите во регионот да бидат во висина на своите обврски и да продолжат по патот на дијалог и помирување”. Ова е официјална оценка на претставник на

Read More

Двајца гимназијалци, на возраст од 18 години, успеале преку социјалните мрежи да организираат и изведат на улиците на Братислава маса Словаци, во голем протестен марш против корупцијата и за пристојна Словачка. „Маршот го организираме затоа што сме фрустрирани од состојбата во Словачка. Корупцијата принудува сè повеќе

Read More

Албанскиот премиер Еди Рама со своите изјави сака да ја уцени Европската Унија, оцени српскиот министер за работа, вработување, боречки и социјални прашања, Александар Вулин, додавајќи дека Рама е подготвен да предизвика војна и судири на Балканот. Реакцијата на Вулин доаѓа откако Рама изјави дека ако

Read More

Во интервјуто за “Политико” Рама ја брани платформата на албанските партии и вели дека тој само ја олеснил средбата на албанските партии од Македонија и воопшто не се мешал во внатрешните работи. “Митот дека албанските партии следат платформа напишана во Тирана беше креиран во Скопје од

Read More