Wednesday, Apr 8, 2020
HomeДЕНЕШНАРегион (Page 4)

Турската полиција на преминот „Хамзабејли/Лесново“ на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 775 килограми хероин, што претставува рекордна заплена на овој наркотик од страна на турските власти. Како што јави БТА, дрогата е откриена во камион со ирански регистарски таблички кој патувал од Турција кон Бугарија. Со

Read More

Покрај гробиштата на едно село, северно од Солун, овчар пронашол црна торба во која се наоѓале две тегли, а во секоја од неа имало ембрион во формалдехид, соопшти грчката полиција. Овчарот, откако ја пронашол торбата во селото Врисаки, ја отворил, по што веднаш повикал полиција.

Read More

Откако беа упатени критики кон Вучиќ за неговата поддршка на Груевски, тој се огласи со оградувачки став. Србија не се меша во внатрешните работи на Македонија, порача денеска српскиот премиер Александар Вучиќ, кому му истекува премиерскиот мандат и наскоро ќе ја преземе функцијата претседател на

Read More

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави во петок вечер дека е подигната борбената готовност каде што е неопходно, но дека Србија е стабилна и граѓаните можат да бидат мирни. Гостувајќи во Дневникот на РТС, Вучиќ рече дека ситуацијата во Србија е мирна и стабилна. „Граѓаните треба да

Read More

Алескандар Вучиќ новоизбраниот претседател против кого Србија масовно се крена на нозе, за утре свика седница на советот за безбедност за состојбата во земјава. Вучиќ рекол дека ескалацијата на состојбата во Македонија е загрижувачка и за соседството. Тој во својата предизборна кампања често ги плашеше

Read More

Експлозија во Херцег Нови. Разнесено е возилото на Душко Рогановиќ кој во критична состојба е префрлен во болница. Експлозијата се случила во моментот кога Рогановиќ минувал по улицата во близина на автобуската станица во градот. Покрај Рогановиќ со повреди се здобиле уште најмалку две лица. Душко

Read More

Опозицијата во Албанија почнува со блокади на патиштата еден час дневно, со што влегува во нова фаза на протестите против Еди Рама. Тој одби да ги прифати условите на лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша за слободни и фер избори. Еди Рама ги

Read More

Косовските медиуми објавија дека Рамуш Харадинај, некогашниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) можно е да биде единствениот кандидат на опозицијата на евентуланите вонредни парламентарни избори во Косово. Харадинај, лидерот на Алијансата за иднина на Косово, во Колмар ја очекува одлуката на францускиот суд

Read More

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни, ноќеска изгоре до темел. Според првите проценки штетите се неколку милиони евра. Босанската полиција соопшти дека нема жртви, бидејќи сите лица кои се наоѓале во зградата се евакуирани навреме. Пожарот избувнал синоќа

Read More