Saturday, Apr 4, 2020
HomePosts Tagged "Хојт Ји"

Безбедностa на Македонија зависи со решавањето на спорот за името и од влезот на земјата во НАТО, оценија денеска во Центарот за меѓународни односи во Вашингтон, јавува „Гласот на Америка“ на македонски јазик. Заменик-помошникот американски државен секретар, Хојт Ји оцени дека расположението за решавање на спорот

Read More

Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со него, бидејќи тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО и Европската Унија, како и другите меѓународни партнери, дека е подготвена да се интегрира

Read More

САД не поддржуваат никакво прекројување на границите на Балканот, порача заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји. – Границите на балканските земји се јасно дефинирани, меѓународно признаени и не станува збор за спорно прашање. Промената на границите на Балканот нема да придонесе за безбедноста и

Read More

Поранешната холандска амбасадорка Симоне Филипини се сомнева дека македонскиот претседател Ѓорге Иванов го омекнал ставот за мандатот за состав на влада по средбата со Хојт Ји, бидејќи го стиснале за мадињата, пиѓува „СДК“. По повод на Меѓународниот ден без автомобили, Филипини му подари велосипед на тогашниот

Read More