Wednesday, Apr 21, 2021
Home2015November

Жителите од центарската населба “Мало Курило“ на Водно, имаат голем проблем. Тие денеска се жалеа на шутот, ѓубрето и наносите во каналот кои никој не доаѓа да ги истички, а имаат и дефект на електричната мрежа.   Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, заедно со соработниците, вчера

Read More

Застрашувачка бројка на борци повратници на Балканот. Од боиштата на Сирија и Ирак назад во матичната држава се вратиле 120 косовски државјани кои таму се бореле на страната на Исламска држава, соопштил портпаролот на полицијата од Косово, Баки Кељани. Борците во Сирија и во Ирак биле

Read More

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници ги презентираше предлозите за нов Колективен договор со кој ќе се гарантираат работничките права, минималната плата која треба да почне од 20.000 денари, како и сите други нормални услови за работа со платени вонредни часови, викенди, служебени патувања,

Read More

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) доби нов директор. Досегашниот директор, Роберт Орданоски ја потврди оваа информација и на својот Фејсбук профил. Негов наследник ќе биде Владимир Ристевски. – Директор во АЕК бев пет години, нема да останам да работам тука и не знам каде ќе ја

Read More

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски одговараше на пратенички прашања поставени од Александар Николовски за лажните лични карти. Министерот одговори дека досега е откриено дека личните карти се фалсификувани според вештачењето направено во МВР и украден им е идентитетот на 90 лица од повеќе

Read More

Малопродажните цени на дизелот и на екстралесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар, додека цената на бензините останува непроменета, објави Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката литар еуродизел од ноќеска на полноќ ќе се продава по цена од 48,5 денали, додека додека малопродажната цена

Read More

Министерскиот самит на ОБСЕ кој ќе се одржи на 3 и 4 декември во Белград, ќе биде максимално обезбеден. 7.000 полицајци распоредени во пет прстени на обезбедување, снајпери распоредени по крововите на зградите во близина на местото на состанокот, ќе ги чуваат светските дипломати. Самитот на

Read More

Куќата не секогаш добива, особено ако „играчот“ е вооружен со пиштол. Маскиран разбојник во саботата влегол во казино на улицата „Наум Наумовски Борче“ и на вработените им наредил да му ја испразнат касата по што побегнал со пленот од околу 50 илјади денари . МВР работи

Read More

Од црквата „Св.Богородица” во Битола преку звучници се пренесуваат службите, а од Исак џамија преку разглас молитвата на оџата. Граѓаните, во писмо упатено до редакцијата на ВЕСТ, се пожалија на бучавата. „Црквата е во близина на строгиот центар на градот и започна да ја емитува целата

Read More

На априлските избори најверојатно Либералната партија ќе настапува самостојно. Венко Глигоров, претседател на комисијата за економија и финансии при Либералната партија, во Прилеп изјави дека нивната одлука е да се појават самостојно на исзбори со сопствена политичка стратегија. – Битно ни е нашите решенија и модел

Read More