Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "Јавно обвинителство"

Штом заврши постапката за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски, Влада веднаш ќе почне процедура за именување на негов наследник, изјави премиерот Зоран Заев. Како што пишува „Мета“, сепак, за разлика од процедурата за разрешуавање на Зврлевски, која може да заврши до крајот на

Read More

Ќе направам сè што е во моја надлежност за рокот за поднесување обвиненија на СЈО да се продолжи, изјави премиерот Зоран Заев, по излегувањето од Специјалното јавно обвинителство, каде во својство на сведок и оштетен даваше исказ за случајот „Таргет“. Тој, како што пишива „Мета“,

Read More

Осомничениот за поставување на експлозивна направа во просториите на Собранието, за време на насилствата минатиот месец, доби 30 дневен притвор - соопшти Основното јавното обвинителство. „Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија на предходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави

Read More

Јавното обвинителство ги отфрли сите предлози на одбраната, освен предлогот да сведочи Шенас Мехмед, вработен во разузнавачките служби, кој се слуша како зборува со некои членови од групата, јави „Алсат-М“ Отфрлањето на барањата на одбраната се одбиени со образложение дека тие нема да ја променат фактичката

Read More

Новинарот и снимателот во интернет-порталот „А1он“, Александар Тодески и Влатко Желчески, денеска треба да дадат исказ во Основното јавно обвинителство. Тие беа физички нападнати на еден од првите протести кој беше организиран од страна на иницијативата „За заедничка Македонија“ ќе даваат исказ за тогашните случувања. Тодески

Read More

Основното јавно обвинителство – Гостивар соопшти дека е извршен увид во кичевското село Кленоец, каде синоќа било пронајдено починато шестмесечно бебе, и дека е извршена обдукција, која не покажала знаци на насилство. Обдукцијата е извршена по наредба на јавен обвинител, а првичните резултати укажуваат дека бебето

Read More

Имавме информации дека се подготвува сценарио кое би имало за цел да и наштети на меѓуетничката кохезија во земјата и да предизвика конфликт помеѓу Албанците и Македонците, но за среќа не дозволивме такво сценарио да се реализира, изјави пратеникот на ДУи, Артан Груби, откако денеска

Read More

Министерот за правда Валдет Џафери го повика Јавното обвинителство да не ја попречува истрагата за настаните од 27 април во Собранието и да обезбеди целосна и транспарентна истрага на случајот. Џафери изјави дека не треба да се делува со двојни стандарди, и дека сите случаи

Read More

Турското Јавно обвинителство издаде налог за апсење на 84 академици, поради сомнеж за поврзаност со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого властите во Анкара го обвинуваат дека стои зад обидот за воен преврат во земјата на 15 јули. Како што јавија турските медиуми, во операцијата за апсење

Read More

Основното јавно обвинителство – Куманово издаде наредба за вештачење на лифтот во кој вчера загина шестгодишно дете. Вештачењето ќе се врши на Машинскиот факултет во Скопје и треба да ги утврди причините за несреќата. -„По наредба на надлежен јавен обвинител, лифтот е целосно изолиран и обезбеден со

Read More