Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "самит"

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре во албанскиот град Драч ќе присуствува на неформалниот состанок на премиерите на западнобалканската шесторка. Од Европската комисија велат дека во фокусот на состанокот ќе биде имплементирањето на обврските преземени за време на минатомесечниот самит ЕУ – Западен

Read More

Албанскиот премиер Еди Рама на самитот Западен Балкан – ЕУ во италијанскиот град Трст се појави во „полежерно“ издание, пишува „Мета“ На самитот на високо ниво, кој се одржува во рамки на Берлинскиот процес, Рама се појави во костум и во спортски бели патики од познатиот

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во работна посета на Република Хрватска по повод учеството на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Дубровник. Како

Read More

Премиерот на Италија Паоло Џентилони испрати честитка до новиот премиер Зоран Заев за формирањето нова влада, соопшти денеска италијанската амбасада во Скопје. Џентилони исто така го поканил Заев да учествува на Самитот во Трст, кој се одржува во рамки на „Процесот Западен Балкан“. https://twitter.com/ItalyinMKD/status/870642288141193216 И шефот на италијанската

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како „незадоволителни“, пренесоа светските агенции. „Имаме ситуација на „шестмина, а заедно со ЕУ и седуммина, против еден“, која значи дека се уште не е јасно дали САД ќе останат во

Read More

Претседателот на Либан, Мишел Наим Аоун буквално се отепа на самитот на Арапската лига во Јордан. Кутрион Аоун се сопна, а за силината на неговиот пад најдобро сведочи звучниот ефект на видеото. Останатите учесници на самитот и обезбедувањето притрчаа да му помогнат, а тој одвај застана на

Read More

Во италијанскиот главен град Рим утре ќе се одржи самит на Европската унија на кој треба да се роди нова ЕУ со 27 членки. Според дипломатски извори до Брисел, целта на собирот ќе биде обновената интеграција која во својот фокус да го има единството, а не

Read More

Европската Унија следната недела ќе одржи вонреден Самит за Балканска бегалска рута со цел да не дозволи бегалската криза која се случи годинава да се повтори со драматични сцени низ границите. На самитот кој ќе се одржи во Виена на 24 септември повикана е Македонија

Read More

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск, пристигнаа во кинескиот главен град Пекинг, за да учествуваат на дводневниот Самит ЕУ-Кина, што започнува денеска и на кој се очекува акцент да биде ставен на економските прашања. Како што јави ДПА,

Read More

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг вчера изјави дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел. Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово до

Read More