Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "дипломати"

Прислушувањето на странски дипломати, во чии редови без исклучок има и разузнавачи, според Законот за следење на комуникации се врши на барање на министрите за внатрешни работи и за одбрана, а го одобрува судија на Врховен суд, пишува „Мета“. Во Законот за следење на комуникациите условите

Read More

Без какви било предвремени заклучоци го почитуваме и поддржуваме повикот на официјален Белград да ги заштитиме билатералните односи меѓу Србија и Македонија и да воспоставиме стандарден кодекс на однесување, изјави премиерот Зоран Заев за српски „Блиц“ и изрази надеж дена на денешните разговори со претседателот

Read More

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за српската државна телевизија РТС вели дека Србија нема да дозволи да биде понижувана, но дека нема потреба од паника кај народот во Србија и во Македонија бидејќи никој не сака судири, ниту ќе има. Во однос на одговорот на

Read More

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ

Read More

Република Македонија развива добрососедски односи со сите држави од регионот. Мислам дека новата Влада го покажа тоа и преземаме интензивни активности да ги решаваме отворените прашања со соседите, а не да отвориме нови, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање за

Read More

Поранешниот шеф на српската дипломатија преку социјалната мрежа „Твитер“ го нарече дилетизам и шарлтанство одлуката на Белград да го повлече целокупниот персонал на амбасадата во Скопје. „Што и да се случило во Скопје, повлекувањето на целокупниот персонал на амбасадата е дипломатски дилетантизам и шарлатанство, својствено за

Read More

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека за одлуката за повлекување на персоналот на амбасадата на Србија во Македонија разговарала со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. – Утринава имав состанок со Дачиќ и консултации со претседателот на Србија,

Read More

Вашингтон би можел да го ограничи движењето на руските дипломати во САД и да ја заостри процедурата за нотификација како одговор на акцијата на Русија кон американските дипломати и дипломатскиот имот, пишува весникот „Известија“, повикувајќи се на дипломатски извори. Весникот наведува дека станува збор за скратување

Read More

Доскорешната Влада предводена од ВМРО- ДПМНЕ се соочувала со директен притисок од Русија да се откаже од влијанието на ЕУ и САД, во спротивно ќе сносела последици - пишува лондонскиот „The Sunday Times“. Поради растечката амбиција на Русија кон Балканот, како што пишува весникот, рускиот амбасадор,

Read More

Синдикатот на македонската дипломатска служба (СМДС), сака да ја извести македонската јавност за крајно сомнителниот потез што Раководството на Министерството за надворешни работи го повлече оваа седмица. Имено, распишани се 20-тина интерни конкурси за распоредување на работа во нашите дипломатско- конзуларни претставништва (ДКП). Со оглед

Read More