Sunday, Jul 5, 2020
HomePosts Tagged "МНТ"

Денес на сцената на Македонски народен театар – Скопје започнуваат пробите за новата претстава „Силјан Штркот шанца“, работена според драматизацијата на Дејан Дуковски и во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, чија премиера се очекува во месец октомври.  „Силјан Штркот шанца“ претставува најава но и враќање на детско-младинскиот

Read More

Македонскиот народен театар во петок ја почнува хуманитарната акција „МНТ – театар на хуманоста и солидарноста“ со која се вклучува во активностите за помош на поплавените подрачја во скопскиот регион. Директорот на МНТ, Дејан Пројковски денеска најави дека хуманитарната акција започнува со изведбата на стендап комедијата

Read More

НУ Македонски народен театар ве известува дека се приклучува кон хуманитарната акција за помош на поплавените и настраданите од невремето кое го зафати скопскиот регион. Сите приходи од претставите кои ќе бидат одиграни во наредниот период ќе бидат донирани за помош на настаданите. - 19.08.2016 (Петок)

Read More

Македонскиот народен театар започна со интензивните подготвки за претставата Прекината Одисеја, во копродукција на театарот Хелена Моджејевска од Легница, Полска, во режија на Јацек Гломб. Прoектот е базиран на судбината и егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои завршуваат во Полска - голем

Read More

Во поставката на Фауст, големата копродукција на Словенско народно гледалишче и 63. Фестивал Љубљана, која за жал стана негова последна претстава во театарскиот опус, Томаж Пандур, признаениот и меѓународно најуспешниот словенечки театарски режисер, по трет пат во својата богата кариера се соочи со еден од

Read More

Во Македонскиот народен театар на 10, 15 и 16 април, премиерно ќе биде одиграна претставата „Животот е прекрасен“ од авторот Николај Ердман, во адаптација и режија на светски познатиот Александар Морфов. Тоа е претстава која, според Морфов, има смисла да се прави, бидејќи секоја смисла

Read More

МНТ е првата културна институција која воведува виртуелни прошетки за секој посетител на интернет, а почетокот коинцидира и со одбележувањето на 71 годишнината од првата одиграна театарска претстава. Воведниот концепт е насловен Виртуелна прошетка низ постоечката Уметничка збирка на Музејот. Тој претставува прв применет виртуелен (дигитален)

Read More

Македонскиот народен театар како една од најистакнатите културни институции во Република Македонија ќе добие свечено признание од претседателот Ѓорге Иванов за својата децениска дејност и анганжман. „На Македонскиот народен театар му се доделува орденот по повод 70 години од неговото основање, а особено за успешното презентирање,

Read More

Денес во Македонскиот народен театар со почеток во 13 часот ќе се одржи Свечена академија по повод 11 oктомври – Ден на народното востание. Академијата е под покровителство на претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски а поканети се државниот врв на Република Македонија, министри, пратеници на Собранието на

Read More

,,Скопско лето” продолжува со својата програма, за сите љубители на театарската  уметност вечерва во Македонскиот народен театар ќе биде одиграна театарската претстава Нашиот клас“ од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир..Станува збор за претстава која ги опишува комплицираните врски помеѓу Полјаците и Евреите за

Read More