Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "музеј"

Иако восочните фигурни од славните личности понекогаш изгледаат речиси идентично, тоа не е случајот со новата скулптура на Бијонсе во музејот  Madame Tussauds. Погледнете и самите зошто фановите на оваа дива се збунети и не го оправдуваат изгледот на восочната Бијонсе. Но, секако Бијонсе не е едниствена славна

Read More

Славниот кошаркар Мајкл Џордан донираше пет милиони долари за изградба на нов музеј за афро-американската историја кој ќе биде отворен од 24 септември, а во знак на благодарност, музејот својата галерија за спорт ќе ја нарече по Џордан. Исто така Џордан му поклонил и свој

Read More

Пливање во базени со разнобојни украси за колачи, конзумирање на бесплатни сладоледи и други занимливости се нештата кои им ги нуди привремениот музеј на сладоледи во Њујорк, кој се отвара денес. Посетата на музејот зпаочнува со бесплатен сладолед, а продолжува со посета на просториите исполнети

Read More

Украинската служба за спроведување на законот пронајде скапоцени ренесансни слики украдени од музеј во италијанскиот град Верона. Претседателот на Украина Петро Прошенко ги пофали безбедносните служби поради пронаоѓање на сликите. Прошенко изјави дека акцијата за враќањето на 17 слики на Рубенс, Тинторет, Пизанела и други

Read More

МНТ е првата културна институција која воведува виртуелни прошетки за секој посетител на интернет, а почетокот коинцидира и со одбележувањето на 71 годишнината од првата одиграна театарска претстава. Воведниот концепт е насловен Виртуелна прошетка низ постоечката Уметничка збирка на Музејот. Тој претставува прв применет виртуелен (дигитален)

Read More

Руски државјанин бил фатен во обид да прошверцува мермерна плоча од надгробен споменик стара неколку века. На граничниот премин Табановце, артефактот бил откриен во автобус со македонски регистарски таблички, кој сообраќал на редовната линија Охрид-Белград. Возилото се пријавило за излез од државата. Во извршената контрола, цариниците ја

Read More