Thursday, Jul 9, 2020
HomePosts Tagged "слики"

Охридската публика ќе може да ги погледне делата на одличниот турски уметник Мустафа Чеват Атал вечерва од 20 часот во Спомен куќата на Христо Узунов. Самостојната зложба „Инскрипции, жена во простор“ е во организација на Завод и Музеј - Охрид. Мустафа Чеват Атал е роден во Караман,

Read More

Фејсбук веќе ги предупреди своите корисници дека ќе ги брише фотографиите што на профилите се поставени преку мобилен телефон. Оние кои објавуваат фотографии од својот телефон им беше овозможена опцијата да ги стават во приватен албум под името "Synced" или "Synced from Phone". Идејата беше да

Read More

Мајкл Џексон поседувал голема колекција порнографски материјали, се наведува во извештајот од полицискиот записник направен по претресот на неговиот луксузен имот „Неверленд“. Долг е списокот фотографии и опишани снимки на голи и полуголи момчиња од тинејџерска возраст, наведени во судските документи од тоа време. Сето тоа и

Read More

Од телевизија 21 се пожалија дека обезбедувањето на Никола Груевски неовластено влегло во дворот на медиумот и го земале телефонот на еден од нивните новинари за да ги избришат сликите кои тој ги направил од екс премиерот додека бил на прошетка низ улица „Македонија“. Според ТВ

Read More

Facebook конечно овозможи објавување на фотографии во 360 степени директно на News Feed. Откако корисниците ќе ја снимаат панорамата или фотографијата во 360 степени со камера од смартфон или некоја друга апликација, може директно да ја објават на Facebook, каде ќе бидат конвертирана во слика

Read More

На ѕидовите на партиската зграда на ВМРО ќе висат портрети на владејачката клапа. Извори блиски до раководството на владејачката партија кои сакале да останат анонимни, до редакцијата на НОВАТВ доставиле фотографии од уметничките слики кои наводно за партијата ги изработуваат украински и бугарски автори. Дел

Read More

Доколку сакате да запловите во себе и своите чувства, посетете ја изложбата на Маја Андонова Јокиќ „Внатрешно патување “ во Кинотека на Македонија која ќе биде поставена од 15 до 20 мај 2016. Маја Андонова Јокиќ слика апстрактно. На својата изложба таа ќе се претстави со

Read More

МВР поднесе кривична пријава против Ј.К.(35), кој се сомничи дека сторил кривично дело „злоупотреба на лични податоци“ по член 149 став 1 и 2 од Кривичниот Законик на Република Македонија. Тој без согласност ги злоупотребил корисничките податоци од профилите на две женски лица на возраст од 18 и

Read More

Покрај тоа што сме први април, ова не е шега. Google воведе нова опција со која наместо да треба да го искуцате потребниот збор за да најдете одредена слика, се што треба да направите е copy paste на одредена емотикона во делот за пребарување и

Read More

Пет лица од Косово осомничени за радикализам уапсени на македонско-бугарската граница. Уапсените се на возраст од 20 до 25 години, а синоќа биле уапсени во бугарското село Каменичка Скакавица во близина на Ѓушево на границата со Македонија. Во нивните мобилни телефони биле откриени видеоснимки со отсечени

Read More