Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "Солидарност"

Два американски суперсонични бомбардери „Би-1 Лансер” денеска ја прелетаа Јужна Кореја, со цел – демонстрација на сила и солидарност со сојузникот на САД, непосредно по петтата нуклеарна проба на Северна Кореја во петокот, пренесе БТА. Двата бомбардера прелетаа ниско над военовоздухопловната база „Осан”, која се наоѓа

Read More

Веднаш по досега невидените поплави кои го зафатија главниот град и одзедоа повеќе од 20 жртви, граѓаните и големите македонски компании започнаа самоиницијативно да се организираат и да спроведуваат голема хуманитарна акција со цел да донираат потребни работи за граѓаните погодени од големото невреме. Покрај телефонскиот број 143

Read More

Сите земји во регионот како Бугарија, Косово, Црна Гора, Албанија и Србија најавија испраќање на помош за настраданите во поплавите кои ја потресоа Македонија. Солидарноста на блиските земји мора да се покаже на дело и да се подаде рака кога е најпотребно. Српскиот премиер Вучиќ упати

Read More

Министерот за економија Дритон Кучи беше излезен со екипите за спасување во општина Гази Баба во најкритичните населени места кои беа погодени од невремето со силни врнежи од дожд и насипи од кал и шут. Тој повика на солидарност и заеднички да им се помогне

Read More

Младинскиот културен центар одбележува 53 години од катастрофалниот скопски земјотрес со фотографии направени од хрватскиот архитект Бошко Фржоп кој ја документирал солидарноста која му била укажана на Скопје по земјотресот на денешен ден во 1963-та.  Фржоп го следел обновувањето на Скопје, како и расчитувањето на

Read More

Во Музејот на град Скопје е поставена изложбата „Скопје 1963- виртуелни изложбени тури“, a може да се погледнат и експонатите од постојанота музејска поставка.    На свеченото отворање, како и одбележување на годишнината од страшниот скопски земјотрес присутвуваше градоначалникот Коце Трајановски и бројни граѓани кои се

Read More

Бранденбуршката порта во Берлин денеска ќе биде осветлена со боите на националното знаме на Турција, а утре знамињата ќе бидат спуштени на половина копје откако 41 луѓе синоќа беа убиени во терористички напад на меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул, јави ДПА. – Истанбул и Берлин се

Read More

Денешниот протест на Шарената револуција во име на солидарноста. Со балони во различни бои, лидерот на СДСМ Зоран Заев, Радмила Шекеринска и лидерот на партијата за Европска иднина Фиат Цаноски го бојадисаа Министерството за правда. Професорката, Мирјана Најчевска која утрово доби казна од 50 евра

Read More

Во Скопје се одржа маршот за поддршка на сексуалните работници како дел од светското одбележување на оваа ранлива категорија, особено во земји каде проституцијата не е регулирана на повисоко ниво. За сексуалните работници во Македонија најголем проблем е насилството кое често го доживуваат но, не можат

Read More

По вчерашните терористички напади во Париз, ситуацијата полека се враќа во нормала. Низ градот се појавува одредена раздвиженост, иако, како што велат, не стравуваат од нови напади, сепак надлежните внимателни. [caption id="attachment_23754" align="alignright" width="218"] Оливера Димеска, универзитетски професор во Париз, Франција[/caption] Оливера Димеска, Македонка која живее и

Read More