Sunday, Feb 23, 2020
HomePosts Tagged "изложба" (Page 2)

Доколку сакате да запловите во себе и своите чувства, посетете ја изложбата на Маја Андонова Јокиќ „Внатрешно патување “ во Кинотека на Македонија која ќе биде поставена од 15 до 20 мај 2016. Маја Андонова Јокиќ слика апстрактно. На својата изложба таа ќе се претстави со

Read More

  Изложбата која ги опишува глобализацијата, екологијата и социјланта правда на Недељко Убовиќ, утре ќе биде  во просториите на „Остен“. Со почеток во 12 часот делата на српскиот карикатурист ќе бидат достапни за разгледување на сите посетители заинтересирани за темите од глобализација, социјална правда, екологија, итн. Убовиќ професионално

Read More

Со почеток во 19:00ч. во вторник, во центарот Јавна соба свечено ќе биде отворена една несекојдневна ликовна изложба. Станува збор за доајените на ромската ликовна уметност, автори со најизразено творештво од  60 - тите години. Изложбата е организирана од страна на амбасадата на Унгарија во

Read More

Прв пат по многу години од својата кариера бендот „Ролин стоунс“ ќе има своја изложба каде ќе биде претставено целото  нивно творештво. Изложбата е наречена „Егзибиционизам“ и ќе биде отворена утре во лондонската галерија „Сачи“. Се очекува голема заинтересираност, а самата изложба ќе биде достапна за

Read More

  Задничката соработка на Центарот на култура „Бели мугри“ од Кочани и Домот на културата од Виница „Тошо Арсов“ му ја приреди на Кочани ретроспективната изложба на најуспешните и наградени карикатури од Меѓународниот фестивал на хумор и сатира „Ин Виница веритас“, кој во ноември минатата година се

Read More

МНТ е првата културна институција која воведува виртуелни прошетки за секој посетител на интернет, а почетокот коинцидира и со одбележувањето на 71 годишнината од првата одиграна театарска претстава. Воведниот концепт е насловен Виртуелна прошетка низ постоечката Уметничка збирка на Музејот. Тој претставува прв применет виртуелен (дигитален)

Read More

Младинскиот културен центар денеска ќе ја отвори изложбата „НАОДИ“ со која Република Македонија се претстави на 14-та Меѓународна архитектонска изложба – Биенале во Венеција изминатата година, а беше во организација на МКЦ. Отворањето на изложбата е закажано во 20.00 часот, во Концертната сала на Младинскиот

Read More

Дизајнерката на накит Темјана Мелоска-Митревска, ќе учествува на Интернационална изложба на накит во Пекинг, Кина, во организација на Пекиншкиот институт за модна технологија, во рамки на Пекиншката недела на дизајн.  Изложбата ќе се одржи од 16 до 30 декември 2015 година во Парк на иновации

Read More

Лукас Музејот кој се грижи за сите иконски филмски костуми, делови од сетот, продукциски предмети, оружја и уникатни филмски детали ќе има голема изложба во Њујорк со изложбата Star Wars.   На изложбата ќе бидат прикажани највпечатливите експонати од филмската сага кои со децении се дел од

Read More

Во Битола Здружението на одгледувачи ретки егзотични птици „Билбил“ со несекојдневна изложба. Коста Нешковски, член на здружението „Билбил“ информира дека во малата сала на НУ Завод и Музеј-Битола изложени се 170 ретки птици, папагали, канаринци, вкрстени сорти на птици, како и куќички за птици. - Изложбата е

Read More