Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "европска комисија"

Дојдовме со аргументи дека се создадени позитивни случувања по долгиот, одложен процес на нашите интеграции во ЕУ, порача премиерот Зоран Заев преку социјалната мрежа „Твитер“, на почетокот на дводневната посета на Брисел. Тој истакнува дека Владата ќе продолжи да ги спроведува реформите и волјата на граѓаните,

Read More

Европската комисија денеска, по серијата инциденти за време на кампањата за локалните избори, ги повика институциите во Македонија да создадат услови за одржување слободни избори, јавува „Мета“. – Пред локалните избори во земјата, ние ги охрабруваме сите претставници на политички партии да постапуваат одговорно. Исто така,

Read More

Eвропската Унија ги поддржува реформските напори во Република Македонија, а тоа јасно ги вклучува и очекувањата од претстојните локални избори, односно нивното фер и ефикасно спроведување, денеска потенцираше портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, за обвинувањата на македонската

Read More

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре во албанскиот град Драч ќе присуствува на неформалниот состанок на премиерите на западнобалканската шесторка. Од Европската комисија велат дека во фокусот на состанокот ќе биде имплементирањето на обврските преземени за време на минатомесечниот самит ЕУ – Западен

Read More

Европската комисија ги повика властите во Скопје и во Белград да покажат воздржаност и по мирен пат да го решат прашањето со повлекувањето на персоналот на српската амбасада во Скопје, пренесува „Мета“. Портпарол на Европската комисија вели дека дипломатскиот инцидент е билатерално прашање на двете земји

Read More

вропската комисија даде силна поддршка на реформската агенда на новата Влада на Република Македонија на денешниот 14-ти состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација меѓу Европската комисија и македонската држава, потврди заменик-претседателот на македонската Влада, Бујар Османи по состанокот. Со Комитетот со кој денеска ко-претседаваа вицепремиерот

Read More

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев. – Во овој момент можам да кажам дека поканите се

Read More

Европската Комисија предлага висината на патарината да се наплаќа според емисијата на СО2 за сите видови моторни возила. Оваа мера треба да донесе намалување на уделот што сообраќајот го има врз загадувањето на животната средина. Се повлекуваат и вињетите. За првпат на ниво на цела ЕУ

Read More

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по повод изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можно обединување на Албанија и Косово, оцени дека е „најважно да се одржат добри соседски односи и соработката со сите мора да биде рамноправна“. – Како што е неодамна потврдено во

Read More

Европската комисија покрена прекршочна постапка против Унгарија за  борбата на Владата на оваа земја против организациите на унгарскиот милијардер Џорџ Сорос. На иницијатива на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер била отворена  дебата на колеџот на комесари за последните случувања во Унгарија, кои пројавија широка загриженост

Read More