Tuesday, Sep 29, 2020
HomePosts Tagged "европска комисија" (Page 2)

Европската комисија очекува сите политички лидери и институции во Република Македонија да дозволат демократскиот процес во земјата да се одвива, што според официјален Брисел вклучува и избор на нов спикер на парламентот и потоа и нова влада, без одложување.Ова денеска на прес-конференција во зградтаа Берлемонт

Read More

Како што Европската унија повеќепати истакна, вклучително и Европскиот парламент, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, моменталната неизвесност да заврши, а влада мора да биде формирана без натамошни одлагања, врз основа на тамошното парламентарно мнозинство, изјави за Радио Слободна Европа портпаролката на

Read More

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри свиркачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето

Read More

Европската комисијата засега не ја потврдува посетата на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, на Македонија. Од Брисел потсетуваат дека работните агенди на еврокомесарите за идната работна недела се прецизираат и се објавуваат во петок. Телевизија „Телма“, вчера, повикувајќи се на дипломатски извори,

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан која пред речиси една година најмногу беше инволвиран во преговорите меѓу партиите и го поздрави договорот од Пржино сега конечно доби добри вести од Македонија во еден процес кој со месеци беше заглавен при што политичката криза само се продлабочуваше. „Добри вести од

Read More

Владата на Република Македонија не чуствува вина што државата го загуби пристапот до фондовите за помош и развој ИПА на Европската Унија во вредност од 27 милиони долари кои се скратени поради одолговлекувањето на политичката криза. Напротив, власта ја обвини СДСМ за оцрнување на државата

Read More

Целосното повлекување на аболицијата од страна на претседателот Иванов е поздравена од страна на амбасадорите и институциите на ЕУ, па затоа сега се создава шанса за враќање на преговарачка маса и изнаоѓање на трајно и стабилно решение за излез од политичката криза. „Ќе започнам со реакцијата

Read More

Маја Коцијанчич, портпаролката на Европската комисија за Дојче Веле пренесе остра порака до политичките лидери во Македонија, пренесувајќи ја заканата дека последните потези ќе доведат до сериозни последици. „Сметаме дека не се исполнети ниту минимум услови за овозможување веродостојни избори на 5 јуни 2016, кои би

Read More

Европската комисија ќе има тешка задача поради спорот кој Хрватска е подготвена да го покрене против Словенија, а причината е поставувањето на бодликава жица и ограда на границата кои влијаат на миграцијата на дивеч. За овој проблем претседателот на ЕК е известен преку писмото испратено од

Read More

Откако Македонската асоцијација на новинари се пожали дека во извештајот на Европската комисија не се споменати сите случаи на нападнати и загрозени новинари, денес од портпаролката на Европска комисија беше потенцирано дека принципот на слободата на медиумите е неделив и заштитата на новинарите како и

Read More