Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "ЕВН"

Снабдувачот со струја „ЕВН Македонија“ доби кривична пријава за предизвикување пожар во куќа, кој настанал поради краток спој на каблите на бандера во сопственост на компанијата. Како што извести Министерството за внатрешни работи, Надворешната канцеларија за криминалистички работи (НККР) Крушево поднела кривична пријава против „ЕВН

Read More

ЕВН од денеска ќе почне со усогласување на броилата, за домаќинствата од 1 октомври да добијат евтина струја. Претседателот на управниот одбор на ЕВН, Штефан Петер, информираше дека тоа ќе се прави постепено. Усогласувањето на броилата ќе почне како резултат на одлуката на Владата, од 1

Read More

Владата и ЕВН Македонија со различен план во однос на рокот за воведување на дневната евтина струја. Од Илинденска број 2 очекуваат на први октомври мерката, која ја најавуваат на големи ѕвона, да стартува за сите домаќинства и мали потрошувачи, пишува „Алсат-М“ Според министерот за економија,

Read More

Неколку згради во центарот на Скопје синоќа останаа без електрична енергија. Од ЕВН изјавиле дека причина за тоа е дефект од куса врска кој попладнето околу 17 часот и 30 минути настанал во трафостаницата „Пелагонија“ во центарот на градот. Од ЕВН додаваат дека станува збор за поопсежен дефект,

Read More

Кратко по силниот земјотрес попладнево дојде до прекин на енергична енергија во повеќе општини од централното градско подрачје на Скопје, како и во регионот на епицентарот во селата под Скопска Црна Гора. Од ЕВН потврдуваат дека екипите се испратени на терен и освен мали оштетувања

Read More

ЕВН Македонија ги санираше сите дефекти во дистрибутивната мрежа во најпогодените подрачја од поплавите во скопскиот регион. -Со интензивната работа на екипите на ЕВН Македонија на терен, во овие подрачја сите 110 трафостаници кои беа во прекин од големото невреме се под напон и скоро сите

Read More

Екипите на ЕВН Македонија интензивно работат на санирање на дефектите во дистрибутивната мрежа настанати од големото невреме кое го зафати викендов северозападниот дел на Македонија, соопштија од компанијата. „Сите дефекти на среден и висок напон во тетовскиот, кичевскиот, велешкиот, битолскиот, охридскиот, кумановскиот и прилепскиот регион се

Read More

Двајца работници се здобиле со изгореници од трет степен при гаснењето на пожарот којшто избувна во вчера во објектот на ЕВН. Двајцата работници на возраст од 35 и 31 година, веднаш биле пренесени во Градската болница „Свети Наум Охридски“ во Скопје. По укажаната лекарска помош

Read More

Утринава изби голем пожар во зградата во која се наоѓа седиштето на ЕВН по што веднаш беа активирани повеќе противпожарни единици со пет возила кои брзо се обидоа да се справат со пламенот и да не дозволат оваа препознатлива повеќекатница во центарот на градот да

Read More