Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "УЕФА"

Во саботата навечер, се одигра последниот натпревар од Лигата на шампионите во сезоната 2016/2017, во која Реал Мадрид по 12-ти пат во својата историја ја освои титулата на шампион на Европа. По финалниот натпревар УЕФА го избра најдобриот состав во Лигата на шампионите оваа сезона, а

Read More

Големи нереди на Парк ОЛ го одложија стартот на средбата помеѓу Лион и Бешикташ во четвртфиналето од Лига Европа, а тимовите за тоа заработија казни од УЕФА. УЕФА ги казни Лион и Бешикташ со условна забрана за настап во Европа за серијата инциденти кои фановите

Read More

Словенецот Александар Чеферин денеска е избран за нов претседател на Европската фудбалска унија (УЕФА) откако ги доби потребните гласови на конресот во Атина. Чеферин, убедливо со 42 гласа го победи неговиот противник, Михаел ван Праг, кој освои само 13 гласа. Словенецот на оваа позиција ќе

Read More

Вечерва започнуваат возбудувањата од елитната фудбалска Лига на шампионите, па оваа година освен атракциите на теренот големо внимание ќе привлечат и огромните парични награди. УЕФА годинава значително го зголеми паричниот награден фонд за сезоната 2016-17 во Лигата на шампиони со неверојатен буџет од 1.2 милијарди евра.

Read More

УЕФА испрати покана до младинскиот тим на нашиот најтрофеен фудбалски клуб Вардар да учествуваат во младинската Лига на шампиони оваа сезона. Ждрепката е закажана за 30. август кога Вардар ќе го дознае противникот од ова натпреварување. Имено, УЕФА реши од оваа сезона да го зголеми бројот

Read More

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ги објави имињата на тројцата играчи кои се во трка за признанието најдобар фудбалер на Европа за сезоната 2015/2016. Аргентинецот првпат по подолго време не е номиниран меѓу тројцата најдобри фудбалери во Европа. Како и во претходните години, новинари од сите 55

Read More

УЕФА даде зелено светло за формирање на Регионална лига на земјите од поранешна Југославија што е долгогодишна желба на локалните фудбалски федарции. Тоа значи дека наскоро повторно ќе се вратат децениските дерби натпревари на Градски, Маракана, Максимир и останатите големи стадиони ширум поранешните републики. Во

Read More

Директорот на Европското првенство, Мартин Кален, им даде инструкции на полуфиналистите на Европското првенство, да не слават со децата на теренот. На Европската куќа на фудбалот не и се допаѓа практиката на играчите да ги прославуваат победите и успехот заедно со своите деца долу на теренот,

Read More

Репрезентативците на Италија ќе носат црни ленти околу рацете на вечерашниот натпревар од четвртфиналето на Европското првенство против селекцијата на Германија, во знак на оддавање почит на загинатите во нападот во Дака. 20 странци беа убиени од страна на напаѓачите, откако беа држени како заложници

Read More

Управат во Сент Етјен ја обвини УЕФА за нередите на навивачите за време на натрпеварот меѓу Хрватска и Чешка на Европското првенство. Од Сент Етјен сметаат дека УЕФА на стадионот „Жофроа Гишар“, за натпреварот меѓу Хрватска и Чешка одигран во петокот, во стадионот морало да

Read More