Saturday, Jan 9, 2021
HomePosts Tagged "заработка"

Албанија лани од туризамот заработи 1,6 милјарди евра, што е досега највисок остварен приходи во туристичкиот сектор, соопшти албанската Централна банка. Како што јави допсиникот на МИА, споредено со претходната 2015 година, остварените приходи од туризмот се за 13 отсто повисоки и на албанската економија и

Read More

Од пропаднати метрополи, до гратчиња од само педесетина жители, сите тие сакаат било кој да дојде да живее. Доколку сакате да го промените ритамот и ви досадила монотонијата на вашиот град, зошто не се преселите. Секако, преселувањето е стресно и скапо, но има и такви места

Read More

На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија од Кина на која се гледа комбе со реклама за сладолед на која е претседателот на Русија, Владимир Путин. „Сладолед кој го донесе Путин“. Досетливите Кинези веднаш почнаа да прават бизнис по Самитот на Г-20, напиша на Твитер новинарот

Read More

Агенцијата Маркет Висион од Скопје формираше онлајн панел за истражувања Прашалник, достапен на www.prashalnik.mk, каде сите оние што се заинтересирани ќе можат бесплатно да се регистрираат и да заработат учествувајќи во анкетите кои ќе се спроведуваат преку оваа платформа. Се почесто во светот, онлајн истражувањата

Read More

Полугодишниот финансиски извештај на нафтениот гигант Макпетрол, во кој компанијата прикажува раст на добивката и рекордна продажба на нафтени деривати во периодот јануари-јуни годинава, е потврда за сомнежите дека офшор-бизнисмените од „Балкан Петролеум“ се обидуваат за евтини пари да добијат „златна кокошка“. Макпетрол објави дека во

Read More

Зошто токму сега, анонимна офшор-компанија основана пред неполни три месеци со влог од само 1000 евра, сака да ја преземе најголемата и најстарата македонска нафтена компанија? „Инвеститорите“ од „Балкан Петролеум“ се обидуваат Макпетрол во јавноста да го претстават како загубар, но официјалните резултати од работењето

Read More

Поп ѕвездата, со своите популарни настапи во Лас Вегас постојано се наоѓа во некаква врста на натпреварување, но неодамна беше објавена заработката на Џенифер Лопез со која се потврди дека таа е и официјално поусшешна од својата колешка. Кога се во прашање резиденционалните настапи во

Read More

Pokemon Go е игра што досега ги сруши сите рекорди со огомен број на активни корисници, која за брзо време успеа да стекне мега-популарност. Сигурни сме дека сите ги „скокотка“ прашањето по колку пари заработува компанијата од „зависноста на корисниците“. Компанијата заработува по 10 милиони долари

Read More

Компанијата на шведската ѕвезда на популарната социјална мрежа „Youtube“ која се претставува како PewDiePie, во 2015 година имала заработка од 8.1 милиони долари, открива годишниот извештај во Шведска. PewDiePie чие вистинско име е Феликс Кјелберг, е познат по своите хумористични и саркастични коментари на видео-игри. Феликс

Read More

Разликата во плати помеѓу мажите и жените со исти карактеристики за еднаква работа во Македонија е 10,3 проценти, што би значело дека на секои заработени 1.000 денари заработени од мажите, жените заработуваат 103 денари помалку. Според податоците објавени на денешната тркалезна маса „Жените на пазарот на

Read More