Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Брисел"

Висок претставник на САД изјави дека експлозивот кој е искористен во Манчестер арената е ист со оној кој бил користен за време на нападите во Париз и Брисел, пишува „Гардијан“. Републиканецот Мајк Мекол кој претседава со Комитетот за национална безбедност на Конгресот изјави дека во сите

Read More

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Р.Македонија, Дамјан Манчевски, во текот на вчерашниот ден оствари посета на Европскиот Парламент. Манчевски присуствуваше на заедничкиот состанок на пратеници од Европскиот Парламент на кој присуствуваше и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, како и амбасадорот на Реублика Македонија

Read More

Во рамките на првата официјална посета на Брисел на новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери тој се сретнал со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини. Таа, како што соопштија од нејзиниот кабинет, го поздравила изборот

Read More

Новоизбраниот Претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од Брисел изјави дека никој не би требало да се чувствува загрозен од албанското знаме во неговиот кабинет. – Тоа се наши симболи, симболи на граѓани на Република Македонија, а од институционален аспект, македонското знаме се наоѓа

Read More

Неколку лица се повредени синоќа при судири меѓу приврзаници и противници на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред зградата ма Конзулатот на Турција во центарот на Брисел, јави ТАСС. Белгиската полиција го потврди инцидентот, но соопшти дека засега не може да даде детали за бројот

Read More

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена

Read More

Терористите, кои ги извршија терористичките акции во Брисел пред една година, оставиле скриен арсенал, доволен за извршување нов напад, јавија белгиски медиуми. Податоците се од извор близок до истрагата и биле извадени од компјутер, фрлен од напаѓачите, непосредно пред нападите на аеродромот и во метро станица

Read More

Едно лице го загуби животот, а седум се повреди, од кои три потешко, во експлозија која што се случи вчера во стамбена зграда во Брисел. Според првичните информации експлозијата се случила поради истекување на гас. „Вчера попладне жителите од две згради биле жртви на експлозија по

Read More

Жена попладнево со нож нападна и рани три лица во автобус во општината Укл на белгиската престолнина, потоа полицијата ја совладала, објави бирото на државниот обвинител на Брисел. Јавниот телевизиски сервис RTBF се повикува на неименувани извори кои велат дека полицијата не верува оти станува збор

Read More

Петмината изведувачи на терористички напади во Брисел и Париз добиле социјална помош од над 50.000 евра од белгиските власти, објави „Волстрит журнал“. Во информациите се наведува дека „некои од осомничените“ земале помош непосредно пред извршувањето на нападите. Еден од мозоците на терористичките напади, Салах Абдеслам добил

Read More