Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "Емануел Макрон"

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец. – Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните

Read More

Емануел Макрон денеска беше унаугуриран откако уставниот совет и официјално ги потврди резултатите од изборите на кои центристот ја порази Ле Пен од националистичката партија. Инаугурацијата пројде многу свечено со моторизирана поворка кон Елисејската плата каде го дочека досегашниот претседател Франсоа Оланд. Потоа пристигна и новата

Read More

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска. Макрон во вториот круг од претседателските избори на 7 мај ја победи лидерката

Read More

Избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, планира либерални економски реформи, но без да посегне сериозно по раскошниот социјален систем. Со победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, преспективата на земјата да ја напушти Европската унија, како што предлагаше неговата соперничка на изборите, Марин Лепен,

Read More

Заедничката европска валута, еврото, забележа раст од 0,1 проценти, по победата на проевропскиот кандидат Емануел Макрон во вториот круг од претседателските избори во Франција. За заедничката валута на Франција и уште 18 земји во Европа доцна синоќа се добиваше 1,1013 долар. Како што очекуваа аналитичарите, и цените

Read More

Во Франција се реализира речиси истото сценарио како при американските избори во ноември кога непосредно пред гласањето Викиликс објави стотици документи за Хилари Клинтон кои дојдоа по пат на хакирање на нејзините мејлови и на комуникацијата на нејзините соработници. Сега на удар е напредниот кандидат Емануел

Read More

Центристичкиот кандидат Емануел Макрон и лидерката на ултрадесницата Марин ле Пен освоија најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Франција и се квалификуваа во вториот круг, кој ќе се одржи на 7 мај, покажаа конечните резултати што денеска ги соопшти француското Министерство за

Read More

Како што се очекуваше Марин Ле Пен од ултра десницата и Емануел Макрон од крајната левица се двајцата кандидати кои ги исполнија условите за влез во вториот круг на претседателските избори во Франција. Според првите неофицијални резултатите од досега најнеизвесните претседателски избори во Франција, соопштени веднаш

Read More