Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "трговија"

Philip Morris International лансира нова иницијатива којашто поттикнува вклучување на различни сектори во борбата против нелегалната трговија и сивата економија – PMI IMPACT. Компанијата објави повик за пријава на предлози и решенија кои по прифаќањето би се финансирале. Предлозите може да бидат од приватниот, јавниот

Read More

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск, пристигнаа во кинескиот главен град Пекинг, за да учествуваат на дводневниот Самит ЕУ-Кина, што започнува денеска и на кој се очекува акцент да биде ставен на економските прашања. Како што јави ДПА,

Read More

Трговскиот ланец Жито Маркети го отвори својот 12-ти маркет во Велес, а вкупно 52-ри во Македонија. Новиот маркет се наоѓа на улица Даме Андреев (Ронката) бр. 8, распространет на површина од 200 метри квадратни со тим од 8 вработени на две наплатни каси. „Велес е градот

Read More

Американскиот Стејт департмент го објави својот годишен извештај за трговија со луѓе. Тајланд остана на листата на најлоши земји кои не почитуваат ни минимум стандарди во борбата против трговија со луѓе и покрај официјалните напори на Бангкок. Од друга страна, Куба и Малезија се отстранети

Read More