Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Пекинг"

Македонија е заинтересирана за кинескиот мега-проект за инфраструктурно и економско поврзување на Азија, Европа, Африка и Блискиот Исток - изјави денеска Никола Попоски, министерот за надворешни работи во заминување, кој учествуваше на Форумот „Еден појас, еден пат", кој се одржува во Пекинг. На Форумот, на кој

Read More

На руската атлетска штафета 4х100 метри одземен ѝ е златниот медал од Олимписките игри во Пекинг 2008 година, бидејќи атлетичарката Јулија Чермошанскаја била допингувана, објави Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Одлуката стапува во сила веднаш, бидејќи по два теста кај неа потврдено е присуство на забранетите супстаци

Read More

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск, пристигнаа во кинескиот главен град Пекинг, за да учествуваат на дводневниот Самит ЕУ-Кина, што започнува денеска и на кој се очекува акцент да биде ставен на економските прашања. Како што јави ДПА,

Read More

Пекинг стана нова светска престолнина на милијардери во светот која живеат повеќе од сто милијардери, со што го надмина Њујорк кој е дом на 95 милијардери. Истражувањето, кое доаѓа неколку месеци после известувањето дека во Кина има поголем број на милијардери отколку во САД, укажува

Read More

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска ја прими неговата екселенција, Амбасадорот на Н.Р. Кина, Вен Женшун. „На средбата се разменети ставови за актуелниот политички момент во Република Македонија, за предвремените парламентарни избори и за вчерашните преговори на политичките партии со посредство на меѓународната заедница. На

Read More

Мостот Санијан во Пекинг „оживеал“ за нешто помалку од два дена благодарение на импресивните кинески инженери, работници и градежната оператива. На забрзаната снимка на каналот CCTV Америка можете да ги проследите монтажата на конструкцијата на мостот, асфалтирањето, поставување на сигнализацијата и сечење на лентата. Битно е да

Read More

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ по шести пат го освои АТП турнирот што попладнево заврши во Пекинг. Во финалето Ноле го совлада Рафаел Надал со 2:0 во сетови (6:2, 6:2) задржувајќи го сто процентниот ефект во шесте финалиња во Пекинг. Со овој триумф Ноле намали на

Read More

Мастерс турнирот во Пекинг го доби првиот финалист - Рафаел Надал утринава го совлада Фабио Фонињи со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3), со што успеа да се пласира до самиот финиш на големите натпреварувања за прв пат по турнирот во Мајами од 2014-та година. За неколку

Read More

Најдобрата тенисерка во светот Серена Вилијамс, објави дека ја завршува сезоната и нема да учествува на последните два турнири, во Пекинг што започнува во понеделник и на завршниот во Сингапур на 25-ти октомври. Причина за тоа е желбата добро да се одмори и да се посвети

Read More

Кина повторно доби огромна чест но, и обврска да организира мега спортски настан. Откако се покажа како одличен домаќин на летните игри во 2008, сега ја доби и кандидатурата за организација на Зимските олимписки игри во 2022. Ова е чуден избор бидејќи Кина нема голема традиција

Read More