Monday, Feb 24, 2020
HomePosts Tagged "бомба" (Page 3)

Голема паника е крената на Франкфуртскиот аеродром и се евакуирани два терминали по што е направена целосна безбедносна проверка на патниците.   VIDEO: Evacuation in #Frankfurt airport https://t.co/VG5Mp10mwP pic.twitter.com/igjffVFcaW — RT (@RT_com) August 31, 2016 Според повеќе медиуми станува збор за сомнителна активност на еден патник кој неовластено ја

Read More

Три лица биле повредени, од кои две потешко, кога експлодирала бомба под автомобил во центарот на Ниш, соопшти полицијата. Според неофицијални информации, бомбата била поставена под бел „голф“, со регистарски таблички од српскиот град Врање, пренесуваат тамошните медиуми. Меѓу повредените се сопственикот на автомобилот и

Read More

Припадник на американската армија кој бил вклучен во борбените дејствија со владините воени сили е убиен со бомба во Хелманд провинцијата. Идентитетот на војникот како и неговата служба не се откриени, освен дека бил дел од НАТО силите, податок кој го потврди и бригадирниот генерал

Read More

Угледниот руски новинар Павел Шеремет, родум од Минск, кој последните пет години престојуваше во Украина и како истражувачки новинар работеше за онлајн изданието на весникот Украинская правда, е убиен утрово во експлозија на бомба во автомобил во центарот на украинската престолнина Киев. Павел Шеремет се возел

Read More

Радикалните исламисти извршија нов напад во Бангладеш откако врз полициска патрола во Кишореганџ, 90 км. северно од престолнината Дака е фрлена рачно изработена бомба. Полицајците биле ангажирани за обезбедување на верниците за време на групна молитва по повод крајот на исламскиот свет месец Рамазан. Во нападот

Read More

Повеќе експлозии одекнаа низ Саудиска Арабија, а една бомба експлодираше и во близина на џамијата на Пророкот во Медина. Тука се разнел бомбаш самоубиец, а засега има извештаи за две жртви меѓу припадниците на безбедносните служби и четворица повредени. Безбедносните служби интервенираа и при уште две

Read More

Полицаец од интервентната единица на Косовската полиција е повреден синоќа кога врз патролата на Косовската полиција во Северна Митровица е фрлена рачна бомба. Косовската полиција потврди дека се оштетени повеќе возила меѓу кои и цивилни автомобили. Нападот се случил во најсеверниот дел на градот на излезот

Read More

Вчера околу 10:30 часот во Скопје се одвивала вистинска драма. Извршителката В.Д. од Скопје која имала судска одлука за одземање на објект на лицето И.С. пријавила дека тој побарал прием кај неа при што и покажал кутија со експлозивна направа и кажал дека и во

Read More

Во трускиот град Кулп во близина на сириската граница извршен е напад пред полициската станица со автомобил бомба при што се повредени десетина лица, но според првичните извештаи нема загинати. Во овој регион се засилуваат судирите меѓу безбедносните сили и курдските бунтовници, но засега никој

Read More

Речиси илјада лица биле евакуирани денес од трговскиот центар Авиапарк во северниот дел на Москва, пренесуваат руските медиуми. Извори од службите за безбедност изјавила за локалните медиуми дека бил добиен анонимен повик дека е подметната бомба во трговскиот центар. После тоа полицијата го евакуирала објектот

Read More