Monday, Nov 30, 2020
HomePosts Tagged "Москва"

Полицијата во Москва вчера уапси 9 годишно дете поради рецитирање поезија. Апсењето цело време го снимала мајката на момчето, а по објавување на видеото, на социјалните мрежи се појавија низа реакции за постапките на полицајците. https://youtu.be/TTLgbi0rCqk Претседателката на Комисијата за заштита на семејството и децата при Јавната

Read More

Над 30 луѓе загинаа во пожар во станбена зграда на 40 спрата во југозападниот дел на Москва. Тројца од повредените, од кои две се деца, биле згрижени во локалната болница, јавува ТАСС. Пожарот се случил во текот на ноќта. Причината за пожарот се уште не

Read More

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го одбри влегувањето на поранешната југословенска република Црна Гора во НАТО, Русија за оцени како „длабокo погрешна“. Според официјална Москва, влегувањето на Црна Гора во НАТО ја слабее стабилноста на Европа. „Сметаме дека интеграцијата на Црна Гора во НАТО

Read More

Руските власти соопштија дека најмалку 50 луѓе се повредени, некои од нив посериозно, во судир меѓу два воза кои патувале кон Москва и Брест. Министерот за вонредни ситуации Владимир Пучков денеска за државната агенција ТАСС јави дека 12 луѓе се во болница, а шест од

Read More

Уапсен лидерот на руската опозиција. Рускиот опозиционер Алексеј Навални е уапсен во Москва на антикорупцискиот протест кој го организираше, јави Раша тудеј. Стотици демонстранти се собрале околу полициското комбе во кое полицијата го ставила Навални. Демонстрантите се обидувале да ги отворат вратите на возилото. Во неколку

Read More

Владимир Путин, претседателот на Русија, вчера беше во центарот на вниманието на сите собрани на Црвениот плоштад во Москва. Имено, Москва слави 869 години од основањето и во таа прилика се одржуваат бројни манифестации. На Црвениот плоштад одржан е концерт, а на граѓаните им се

Read More

Престолнината на Русија, до 6 септември ќе живее во ритамот кој ќе и го даваат воените оркестри! На седмиот меѓународен фестивал на воени оркестри и национална музика учествуваат вкупно 12 земји. Фестивалот го носи називот „Спаска Кука“, а меѓу земјите учесници се и Русија, Грција

Read More

Европската унија вчера повика на „итно запирање“ на борбите во северниот сириски град Алепо, со цел да се овозможи медицинска евакуација, пружање хуманитарна помош и да се извршат основни поправки на инфраструктурата, јави ДПА. - Хуманитраната операција во Алепо не може да биде дел од ниту

Read More

Руската федерална служба за безбедност соопшти дека спречила терористички напад на Крим кој го организирала известувачката агенција на украинското Министерство за одбрана, што Киев веднаш го демантираше. Како што пренесоа руските медиуми, ФСБ објавила дека тоа се случило на 8 август и дека во конфликт

Read More

Руските амбасади во Исламабад и во Кабул одржуваат тесни врски со пакистанските и авганистанските власти за ослободувањето на руски државјанин, кој е заробен од борци на талибанското движење, се наведува во коментарот што денеска беше лиферуван од руското Министерство за надворешни работи, пренесе ТАСС. „Во авганистанската

Read More