Monday, Feb 24, 2020
HomePosts Tagged "судири"

При судирите на демонстрантите и полицијата во Франција еден француски полицаец е сериозно изгорен а двајца други се ранети. Судирите настанаа на првомајскиот протест кога дел од демонстрантите фрлија молотови коктели кон полицијата која возврати со солзавец и шок бомби. Насилството во францускиот главен град

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ и американскиот сенатор Џон Мекејн на средбата во Белград денеска разговарале за ситуацијата во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Вучиќ се надевал дека работите во Македонија ќе се одвиваат мирно и со почитување на македонските закони. „За нас тоа е

Read More

Албанците во Македонија се свесни и политички зрели за своите ставови да ги бранат институционално и преку избраните претставници, наместо да ги искажуваат преку разни форми на граѓанска непослушност – изјави поранешната пратеничка Ермира Мехмети гостувајќи во емисијата „360 степени“ на телевизија Алсат М. Објаснува дека ваквата

Read More

Турската армија влезе во серија на престрелки со курдските бунтовници предводени од илегалната Работничка партија при што има најмалку 8 загинати турски војници, како и 5 припадници на спротивната страна. Курдските бунтовници ја преземаа одговорноста за убиството на членот на AKP, Ахмет Будак, истакнувајќи дека тоа

Read More

Најмалку 252 рудари се повредени, од кои осуммина потешко, при судири со полицијата за време на протест во боливискиот град Ла Пас, потврди претседателот на Националната федерација на рудари, Карлос Мамани. Боливискиот министер за внатрешни работи, Карлос Ромеро, истакна дека во немирите се повредени најмалку 100

Read More

Навивачите жестоко реагираа откако полицијата реши да ја затвори фан зоната под Ајфеловата кула поради преголемиот број на пристигнати луѓе. Инцидентот започна во текот на финалето меѓу Франција и Португалија, а навивачите доаѓаа и од двете страни. За да се избегне ситуацијата да излезе вон контрола

Read More

Во трускиот град Кулп во близина на сириската граница извршен е напад пред полициската станица со автомобил бомба при што се повредени десетина лица, но според првичните извештаи нема загинати. Во овој регион се засилуваат судирите меѓу безбедносните сили и курдските бунтовници, но засега никој

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека има информации за можна ескалација на немири на партиска основа во Република Српска при одржувањето на протести закажани и од владејачките и од опозициските партии на 14 мај во Бања Лука. Вучиќ вели дека неговата загриженост се должи на информациите

Read More

Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието, денеска според законските овластување ги распиша предвремените парламентарни избори кои е предвидено да се одржат на 5 јуни како што претходно беше договорено меѓу политичката елита, а внесено и во изборниот законик. Опозицијата и понатаму најавува целосен бојкот и спречуваење на

Read More

Според извештаите на МВР во вчерашните протести при обезбедување на важни локации повредени се 6 полицајќи кои поминале со полесни повреди и се пуштени на домашно лекување, додека пак еден демонстрант е приведен. Најжестоко се протестираше пред новото седиште на ВМРО-ДПМНЕ каде беа распоредени водени топови

Read More