Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "бомба" (Page 4)

Кон спортската сала Зубин Поток во Косово каде денес треба да се обрати српскиот премиер Александар Вучиќ, рано утринава е фрлена бомба и пукано е од автоматско оружје. Директорот на Канцеларијата за Косово Марко Џуриќ пред новинарите истакнал дека од експлозијата оштетен е еден автомобил, а

Read More

Непознато лице ноќеска, 20 минути по полноќ телефонски се јавило во Полициската станица Куманово и пријавило дека во ноќниот клуб „Револушн“ има поставено експлозивна направа. Како што информира денеска МВР, стручните лица од Одделот за антитероризам при МВР на РМ извршиле увид на местото и констатирано

Read More

Случајот на убиството на двајцата војници на Вооружените сили на Босна и Херцеговина (БиХ) во сараевската населба Рајловац е преземено од Обвинителството на БиХ, под сомневање дека се работи за терористички акт, соопштил портпаролот на Обвинителството, Борис Грубешиќ, пренесуваат босанските медиуми. Убиецот Енес Омерагиќ, за кого

Read More

Авион на полска авиокомпанија принудно слета во бугарскиот град Бургас поради лажнна дојава за поставена бомба, изјавила портпаролката на аеродромот. Околу 160 патници биле евакуирани од безбедносни причина откако патник рекол дека во авионот има поставена експлозивна направа. Безбедносни служби направиле детален преглед на леталото, а

Read More

Српски поп јавно прозборе за гадостите кои се случуваат во црквата. Меѓудругото раскажа дека момчето кое се разнело со бомба го направило тоа зошто било силувано од епископот Василиј Качавенда. Силуваното момче, Милиќ Блажановиќ, не можело да издржи повеќе и се разнело со бомба, изјави

Read More

Вчера во населбата Топанско поле била активира рачна бомба пред домот на познат бизнисмен, а од експлозијата настанала помала материјална штета без последици врз луѓето. Куриозитет е што во близина живее и вицепремиерот Муса Џафери. По експлозијата екипа на МВР направила увид и ќе се

Read More

Се разнесе маж во Беград. Доцна синоќа на Баново брдо, 42 - годишниот Г.И. се разнесе со рачна бомба. Мажот уште неколку минути по експлозијата бил жив. Според првичните информации, човекот не бил од овој дел на градот. Очевидци тврдат дека пред да ја активира бомбата

Read More

Едно лице се разнесе со бомба во канцеларија на јавен извршител во Подгорица. Според локалните медиуми, никој од вработените не бил повреден. Инцидентот се случил околу 11 часот во канцеларија, која се наоѓа во близина на зградите во кои се наоѓаат министерствата за одбрана

Read More

Најдена е бомба поставена на тркало на автомобил во скопската населба Капиштец, информираат од МВР. Полицијата соопшти дека експлозивната направа е дадена на вештачење. Утрово непознато лице го пријавило сличајот. Сега полицијата работи на утврдување на намерите на поставувачот на бомбата и откривањето на неговиот индентитет.

Read More

Непознато лице пријавило дека е поставена експлозивна направа на автомобил „сеат ибица“, кој се наоѓал на улицата „Васил Ѓоргов“ во скопската населба Капиштец. Засега непознатиот сторител пријавата ја извршил во 8:50 часот наутро. СВР - Скопје известува дека полициските екипи и припадниците на антитерористичката единица од

Read More