Saturday, Jul 14, 2018
HomePosts Tagged "горива"

Македонците генерално користат квалитетни горива, но е неопходно државата да спроведе построга контрола на внесот на нафтени деривати во земјава, бараат најголемите нафтени компании во Македонија. Од таму велат дека тоа е непоходно за да може реално граѓаните да знаат кој и со каков квалитет

Read More

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за 2,5 денари, а дизел-горивото за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67,5 денари за еден литар, литар „еурoсупер БС 98“ ќе се продава за 69,5 денари, а

Read More

Еуросуперот БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар. Цената на Еуросупер БС -95 како и на Еуродизелот не се менува, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Па така, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 63,50 ден/лит, додека

Read More

Според одлуката што денеска ја донесе Регулаторната комисија за енергетика донесе нова одлука за зголемување на цената на нафтените деривати во износ од два денара. Од полноќ ЕУРОСУПЕР 95 ќе чини 61,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР 98 ќе се продава за 63,5 денари за литар, а

Read More

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за

Read More

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два, односно денар и половина, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за 0,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Литар Еуросупер БС 95, чија цена се намалува за два денара, ќе се продава за 61

Read More

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за половина денар до денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдени со Одлуката од 30.05.2016

Read More

Норвешка ќе дише најчист воздух. Четирите големи норвешки политички партии постигнаа историски договор за забрана на продажбата на автомобили кои функционираат на бензин и дизел во земјата, а регулативата треба да стапи во сила од 2025 година. Оваа одлука е дел од новата енергетска политика на

Read More

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за намалување на цените на бензините и на дизел горивата кои од полноќ ќе бидат поевтини за еден денар по литар. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 64, ЕУРОДИЗЕЛ

Read More

Поради блокираните сметки скопската компанија „Окта“ одлучи да не доставува нафта до „Макпетрол“, јавува телевизијата „Алсат“ од свои извори во раководството на компанијата. Според „Алсат“, Макпетрол располага со залихи на своите бензиски пумпи за уште два дена. Сметките на „Макпетрол“ беа замрзнати по отпочната истрага против

Read More