Tuesday, Nov 24, 2020
HomePosts Tagged "уметници"

Белгиски уметници направиле џиновска кукла во лик на бегалец а во знак на мигрантската криза се со цел да ја прошират свеста за тешката ситуација во која се наоѓаат луѓето кои останале без своите домови поради војната во своите земји и морале да побараат втор

Read More

Група на сараевски уметници денес ќе го откријат најголемиот мурал на Дејвид Боуви со што ќе му оддадат голема почест на вечниот иноватор во музиката, модата, филмот, општо во поп културата. Ликовите од музичките албуми на Дејвид Боуви ќе бидат овековечени како херои во Сараево, а

Read More

Од конкурсот за стручно усовршување на талентирани уметници и дефицитарен кадар во дејностите во областа на културата, Министерството за култура додели вкупно 32 стипендии за 2016 година. Од нив 16 се за музичко- сценската дејност, 11 се за усовршување во областа на визуелните уметности, архитектура,

Read More

Данте и Мери, двајцата сликари на својот јутуб канал постираат видеа на кои едниот од двајцата сликари црта „шкртаница“ а другиот од тоа прави вистинско ремек дело. Ова е само едно видео од нивниот проект „What Will I Draw?!“.

Read More

Настапите на млади и талентирани уметници од неколку европски земји на летната сцена кај хотелот ,,Бисер” во Струга вечерва ќе го означат почетокот на 12от Меѓународен арт фестивал и натпревар „Езерски бисери 2015“ Во двете предвидени категории (класика и естрада, кореографија, фолклор) во предвидените две фестивалски

Read More

Убавините на Норвешка преставена низ објективот на повеќе уметници.Места кои морате да ги посетите на оваа прекрасна скандинавска земја. Погледнете што нуди оваа прекрасна земја. Svolvaer Reinebringen Odda Reine Røros Street Trolltunga Renndølsetra Bleik Lofoten Islands, Fredvang Bridges Geirangerfjord Trollstigen Autumn in Lofoten Høyvika Beach On Andøya, Vesterålen In Northern Norway Lofoten Islands Lyseveien Vaeroy Borgund Stave Church Ramberg Senja Islands Atlantic Road Torghatten

Read More

  Ве носам во театар ,,Чекори”, за да зачекориме заедно во алтернативната драмска уметност. Бев и видов, дека тоа е театар кој не ви се наметнува туку ви дава можност да го изберете. Тие се група актери, вљубеници во нејзиното величество сцената. Не сакаат да создадат

Read More

Повеќе од 30 уметници од Македонија, Србија, Грција, Египет, Мексико, Монголија, Полска, Франција, Бугарија, Словенија, Романија,Турција и Италија инспирирани од сите убавини кои ги нуди општина Вевчани ќе творат на шестата Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“. [caption id="attachment_2709" align="alignleft" width="300"] HPIM1348.JPG[/caption] Вевчани е место кое само по

Read More