Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "струга"

Викендов, поточно периодот од сабота 13 часот до недела 08 часот, во Струга, на улица Маршал Тито била ограбена црквата Св. Жени Мироносци. Тогаш, непознат сторител одзел илјада денари, информираше Министерството за внатрешни работи. - Имено, сторител со употреба на хебла ја оштетил и насилно ја

Read More

Контроверзниот струшки бизнисмен Дилавер Бојку – Леку денеска попладне е застрелан на плажата Аква скај, потврдија за „Мета“ извори од истрагата. Непознато лице во 16.45 денеска го застрелало Бојку во пределот на главата, по што избегал од местото. Бизнисменот веднаш е пренесен во струшката болница, но,

Read More

Утринава почна гасењето на пожарот на дивата депонија во Струга која гори веќе неколку дена, пишува „Нова ТВ“ Од вчера доцна навечер целата механизација во Струшкиот регион е на терен за да се изгаси пожарот кој го загадува воздухот. Стружани протестираат веќе неколку дена и бараат

Read More

Собранието и вчера не гласаше за именувањето на замениците министри во Владата. Пратениците, на вчерашното пладневно продолжение на петтата седница, водеа паралелни дискусии за иницијативата за продолжувањето на породилното отсуство и за ситуацијата со пожарот во депонијата во Струга, за која пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа

Read More

Граѓани на Струга попладнево се собраа пред општинската зграда протестирајќи поради загадувањето на воздухот предизвикан од опожарувањето на нелегалната депонија во близина на градот. Тие побараа од надлежните институции во државата заштита на нивното уставно право на чиста животна средина, со решавање на проблемот преку

Read More

Жителите на Струга утринава биле изненадени од глетката низ градот. Сите споменици на македонски дејци низ градот се осквернавени, односно имињата им се покриени со црвена боја. Освен тоа, на билбордите, пепелниците и неколку други места, залепени се импровизирани денари на кои пишува и на

Read More

Догодина Струга треба да добие сосема нов лик со уредено и реконструирано шеталиште покрај кејот на реката Дрим. Општина Струга го распиша и огласот за избор на компанија на која ќе и биде доделена реконструкцијата на кејот со поставување на нови плочки, урбана опрема и

Read More

Во екот на туристичката сезона, кога Струга е дестинација на бројни туристи од Македонија и од странство, масовно и на територија на целиот град се поставува отров при што беа затруени и се трујат бројни бездомни кучиња, мачки, птици, но и кучиња со сопственик кои

Read More

Вчера околу 13:30 часот кај местото викано Три Шилки во близина на граничниот премин „Ќафасан“, од параглајдер паднал Д. Џ. (37) од Скопје, при што се здобил со тешки телесни повреди, поточно скршеница на клучна коска. МВР информира дека по укажаната лекарска помош во Медицински центар

Read More

Четвртото издание на Фестивалот за процесирање култура, „ДримON“, организиран од Иницијативата за независен културен активизам (ИНКА) и овозможен со поддршка од Агенцијата на САД за меѓународен развој УСАИД ќе се одржи во Струга од 27 до 31 јули. Фестивалот, кој годинава повикува „Крени уши“, ќе

Read More