Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Трајко Вељаноски"

е претпоставува дека одземените телефони може да содржат информации за одредени комуникации, што би помогнале во расветлувањето на настаните од 27-ми април, дознава „Дојче Веле“ неофицијално од извори во истрагата. Адресите на 36 осомничени, чие приведување беше побарано од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал

Read More

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, пишува Трајко Вељаноски на својот фејсбук-профил. Екс-спикерот ја негира информацијата на собранискиот сајт, во

Read More

На официјалната интернет страница на Собранието ( www.sobranie.mk ) предмалку е објавена фотографија од средбата меѓу претседателот, Талат Џафери, и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Семуел Жбогар, пишува „Нова ТВ“ Од сајтот е отстранета сликата на претходниот спикер, Трајко Вељаноски, а ставена е од неговиот наследник

Read More

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, денеска преку Архивата на Парламентот испратил барање до генералниот секретар на Собранието да му се овозможат услови да почне да ја врши својата функција претседател на Собранието, јавува „Плус инфо“. Џафери денеска работи од својата пратеничка канцеларија и очекува поранешиот

Read More

Трајко Вељаноски се огласи по скандалозните настани во Собранието и тоа секако на Тв Сител. Поранешниот претседател на Собранието изјави дека МВР е задолжено за обезбедувањето и најверојатно имало пропусти, па затоа имало такви инциденти. „Тој ден пречуствував дека ќе се случат овие работи. Зоран Заев

Read More

Претседавачот со конститутивната седница, поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски како и досега, точно во 18 часот, ја прекина седницата и го закажа нејзиното продолжение за утре во 11 часот. По велигденскиот одмор од пет дена, пратениците во Собранието денеска се вратија да ја продолжат конститутивната седница

Read More

Блокадата на Собранието и апсурдните меѓусебни реплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, не се за заштита на државата. Бруталното прекршување на Деловникот од страна на Трајко Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ е единствено за заштита на криминалните и нафтените платформи на нивното раководство, изјави денеска пратеникот на СДСМ

Read More

Претседавач со конститутивната седница на Собранието, поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски ја прекина седницата отако пратениците почнаа бурно да реагираат поради, како што рекоа непрофесионалното водење на седницата. По неколку обиди да се смири ситуацијата и по барањата да внимаваат на јазикот кој го користат, Вељаноски

Read More

Претседавачот на конститутивната седница, Трајко Вељаноски денеска се обиде да ги „дисциплинира“ пратениците, но не на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ, кои изминатите денови постојано го кршат деловникот, туку пратениците на СДСМ. Вељаноски на денешната седница на беседите на ВМРО-ДПМНЕ реагираше со опомена, но на реплицирањето на СДСМ,

Read More

Пратеникот од НСДП, Горан Мисовски го обвини претседателот на Собранието од претходниот пратенички состав, Трајко Вељаноски, дека штити злосторничко здружение врз кое е покренато обвинение од страна на државна институција. -Ти Трајко за безпари се понижуваш да штитиш злосторничко здружение кое има покренато обвинение од официјална

Read More