Friday, Jul 20, 2018
HomePosts Tagged "притисок"

Притисоци и закани за вработените во Скопски пазар кои јавно си ги побараа платите Вработени во Скопски пазар, кои деновиве неколкупати излегоа во јавност за да укажат на тешката состојба во компанијата, биле повикувани на состаноци со раководството, на кои им бил вршен притисок да престанат

Read More

Само се сменија дресовите и повторно се бират судии под влијание, коментира судијата Лазар Нанев, кој беше прворангиран на листата за избор на судија во скопска апелација, но Судскиот совет не му даде нему поддршка туку ја избра треторангираната судијката Тања Милева, судијка од велешкиот

Read More

Работниците во „Македонска пошта“ да не подлегнуваат на уцените и притисоците од раководството, порача денеска „Левица“. „Левица ги охрабрува и поддржува работниците во „Македонска пошта“ да продолжат да си ги бараат неисплатени регреси за годишен одмор (познат како „К-15“) и да не дозволат раководството да ги

Read More

Почитувани колеги, Телевизија Нова во моментов се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид зазамолкнување на слободните медиуми, стои во пораката на медиумот во сопственост на контроверзниот бизнисмен Сеад Кочан

Read More

Сообраќајниот полицаец од Охрид кој доби големо медиумско внимание откако му напиша казна на својот командир бил принуден да земе боледување бидејќи постојано трпел притисоци и мобинг на работното место, известува порталот Охрид1 врз свои извори од СВР Охрид. Како што дознава порталот тој поднел и пријава

Read More

Пратеничката Лидија Димова од СДСМ на прес конференција се пожали на притисок од сообраќајната полиција која по еден месец дошла во нејзиниот дом да и достави записник за сообраќаен прекршок за време на еден од протестите на Шарената револуција. Таа поднесе и жалба до внатрешната

Read More

Утре, среда (27.06) од 13ч, па се до ноќта, во Кафе Бар „Излет“ повторно ќе се собираат финансиски средства, овој пат за драконската казна која беше изречена кон сопственикот на овој локал. Кафе барот за кратко време стана еден вид на упориште за граѓаните од Шарената

Read More

Заплашување на гласачи, нетранспарентно работење на ДИК, комплексен процес на ажурирање на избирачкиот список и неизбалансирано известување на дел од медимите е констатирано во финалниот извештај на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за одложените избори за 5 јуни. Во извештајот кој е објавен денеска се вели дека

Read More

Претседателот Иванов не го издржа притисокот од домашната и меѓународната јавност и конечно целосно ја повлече аболицијата за сите 56 осомничени лица, меѓу кои голем број на политичари, но и сведоци. Иванов овој потег можеше да го донесе многу порано со што ќе придонесеше во смирување

Read More

Мартин Сен, поранешниот главен директор на „Цирих осигурување“, во петокот си го одзел животот со големо жалење соопштија од компанијата и тој вториот директор по Пјер Вутнер се самоуби во 2013-та. Во една од најбогатите швајцарски компании во изминатите пет години имало големи финансиски проблеми, пропаднати

Read More