Tuesday, May 26, 2020
HomePosts Tagged "оглас"

Пред изборот на нов министерот за здравство, пуштен е оглас за државен советник за здравствен менаџмент и здравствена политика. Условот е да има со завршени историски, економски или правни науки, пишува „А1он“. Покрај тоа што за секторот здравство се бара завршен Факултет по историја, исто така

Read More

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција, пишува „Мета“. Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција. „Заинтересираните кандидати кои ги

Read More

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне 12. седница на која на дневен ред се повеќе одлуки и закони, меѓу кои Предлогот за огласување на именување на Јавен обвинител на Република Македонија и Предлог одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на Собранието,

Read More

Огласот за именување нов Јавен обвинител ќе се најде на собраниската седница закажана за 4 септември. На седницата како последна точка е ставен предлогот за именување огласување на Јавен Обвинител на РМ, што Владата вчера го достави до Собранието. Во предлогот на Владата се наведува дека

Read More

Министерството за внатрешни работи распиша јавен оглас за вработување на 500 нови полицајци, од кои 360 ќе бидат распределени во СВР Скопје, во СВР Охрид – 30, во Битола, Струмица, Штип, Куманово и во Велес по 20 полицајци и во СВР Тетово – 10 полицајци. Од

Read More

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука за објавување оглас за избор на претседател на Основниот суд Скопје 1, каде сега б.д. е Стојанче Рибарев, како и оглас за претседател на Апелацискиот суд Штип и за основните судови Куманово, Тетово, Дебар и Ресен, пишиува „Макфакс“

Read More

Штом заврши постапката за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски, Влада веднаш ќе почне процедура за именување на негов наследник, изјави премиерот Зоран Заев. Како што пишува „Мета“, сепак, за разлика од процедурата за разрешуавање на Зврлевски, која може да заврши до крајот на

Read More

Министерството за образование и наука објави оглас за вработување на наставници за реализирање на дополнителна настава за основно образование на мајчин јазик за децата на граѓаните на Република Македонија кои престојуваат во странство. Огласот конкретно се однесува на работа во Кралството Шведска, а ангажманот ќе

Read More

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска изрази загриженост поради опасноста „Медиа принт Македонија“ (МПМ), која поседува четири весници, еден магазин и еден интернет-портал, да оди под стечај. ОД ЗНМ велат дека намерата на сопствениците и на менаџерите на МПМ не е да ја решат кризата

Read More

Вработените во весниците на МПМ, „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ денеска спонтано се собраа на протест пред редакциите за да искажат револт од најновите случувања во компанијата. Утринава добиле мејл со кој им се наложува да се пријават и да испратат биографија за вработување во новата фирма

Read More