Thursday, Sep 24, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаСамка Ибраимовски си поднесе оставка, од министер станува пратеник

Самка Ибраимовски си поднесе оставка, од министер станува пратеник

samka-sjo

Министерот без ресор Самка Ибраимовски задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Македонија, најави дека ќе ја напушти министерската функција и ќе биде пратник во Собранието.

Ибраимовски, како што соопшти неговиот кабинет, денеска ќе потпише изјава во ДИК дека го прифаќа пратеничкото место.

На последните парламентарни избори Самка Ибраимовски беше на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во петтата Изборна единица.