Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "Александар Чичаковски"

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени како надоместок на невладината организација „Полио плус“, изјави за Плусинфо денеска првиот човек на Државната изборна комисија. - Парите ги донирав на Полио плус“ за проект кој ќе им помогне на

Read More

СДС создава заробена држава каде стравот е главната алатка на владеење. Сосема е јасно зошто криминалци како Красниќи беа ослободувани пред изборите. Игнорирањето на извештајот на ОБСЕ од страна на владата каде се констатира постоење на таканаречен бугарски воз за време на изборите е потврда

Read More

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) денеска упати апел до политичките партии итно да престанат со сите инциденти и порача дека насилството може само да донесе штета на кандидатите, на партијата, на изборниот процес и на државата. – Државната изборна комисија најостро ги осудува сите досегашни

Read More

Парламентарните избори минатата година го означија почетокот на крајот на една тешка институционална и политичка криза, но означија и почеток на деблокирање на евроинтегративниот процес, изјави вицепремиерот Бујар Османи, пред почетокот на tрибината посветена на имплементацијата на мерките од планот „3-6-9“ што се однесуваат на

Read More

Александар Чичаковски, претседателот на Државната изборна комисија, за порталот Сакам да кажам пренесе дека 226.000 гласачи се уште се водат како спорни со тоа што дел од нив имаат некакви записи во евиденција, додека пак од нив дури 71.000 воопшто не се дел во никакви

Read More

Во Државната изборна комисија има неусогласени ставови по прашањето за подготвеноста навреме да се исчисти избирачкиот список и да се гарантира дека секој избирач има еднакво право на глас. „Без темелна проверка на избирачкиот список, изборите на 24 април може технички да се спроведат, меѓутоа

Read More

Александар Чичаковски е еден од трите независни експерти кои ги прифатија сите политички партии за членство во ДИК по преговорите за реформи со договорот од Пржино, а на него му е доверена и претседателската функција. Тој веднаш најави дека ДИК ќе работи професионално и ќе

Read More