Tuesday, Aug 11, 2020
HomePosts Tagged "МВР" (Page 5)

Министерот Оливер Спасовски денеска се сретна со делегација на Советот на европските полициски синдикати, предводена од претседателот Андреас Симеоу, каде полноправен член е Македонскиот полициски синдикат. Министерот Спасовски на членовите на делегацијата на Советот на европските полициски синдикати им ја презентираше намерата за спроведување на темелни

Read More

Јавноста конечно види како изгледа фамозниот Мерцедес кој екс премиерот Никола Груевски лично го одбрал со спецификации според неговите потреби, а бил набавен од МВР под водство на Гордана Јанкуловска. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денека на прес конференција покажа како изгледа службениот „Мерцедес“, набавен

Read More

Извештајот на работната група на Министерството за внатрешни работи детектира серија сериозни пропусти на оперативниот штаб и на полицијата при најзината (не)интервенција за време на насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, кога беа нападнати и повредени пратеници, новинари и граѓани во законодавниот

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека извештајот на работната група на МВР за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија е готов и дека во него се утврдени правните пропусти и системските недоследности во Министерството. Спасовски истакна дека МВР

Read More

Независниот синдикат на полицијата побара од Министерството за правда и од затворските управи итни реформи со кои Затворската полиција и администрација ќе добие еднаков третман со другите вработени во МВР, јавува „Макфакс“. На прес-конференција пред Министерството за правда претседателот на НСП, Гоце Делчев Тодев, рече

Read More

Маж бил пронајден мртов утринава во автомобил „Мерцедес“ со косовски регистерски ознаки на бензинската пумпа Макпетрол, пред патарината Петровец. Од полицијата информираат дека случајот кај нив е пријавен од страна на Итната медицинска помош утринава околу 4:15 часот По извршениот увид утврдено е дека се работи за

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје денеска поднесе кривични пријави против девет лица за инцидентите во Собранието од 27. април. Кривичните пријави се за сторено насилство кон луѓе и оштетување на имот, а направени се три кривични дела: „учество во толпа што ќе спречи службено лице во

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чапаровски (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“, соопштуваат од МВР. Пријавениот на 26.05.2017 година,

Read More

Денеска Оливер Спасовски ја презеде функцијата министер за внатрешно работи по официјалното примопредавање од страна на актуелниот технички министер Агим Нухиу. За СДСМ и коалицијата Министерството за внатрешни работи е едно од најважните бидејќи токму преку него претходната власт вршеше големи притисоци и злоупотреби, па дури

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје, во врска со настаните што се случија на 27-ми април годинава во Собранието на Република Македонија, до Основното јавно обвинителство Скопје достави четири Известувања кои се однесуваат на проширување на кривична пријава и известување со дополнителни дејствија за лица кои

Read More