Thursday, Aug 13, 2020
HomePosts Tagged "МВР" (Page 2)

Снабдувачот со струја „ЕВН Македонија“ доби кривична пријава за предизвикување пожар во куќа, кој настанал поради краток спој на каблите на бандера во сопственост на компанијата. Како што извести Министерството за внатрешни работи, Надворешната канцеларија за криминалистички работи (НККР) Крушево поднела кривична пријава против „ЕВН

Read More

Министерството за внатрешни работи демантира дека кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за Кавадарци, Митко Јанчев, бил приведен, како што вчера на митинг во Могила изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Полициската станица Кавадарци во соработка со Основното јавно обвинителство Велес презеде мерки и активности во врска

Read More

Сите одделенија за управни работи на Министерство за внатрешни работи ќе работат на 28 и на 29 октомври, со што граѓаните и на тие денови ќе можат да извадат лични карти, информираат од МВР. „Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски

Read More

Министерството за внатрешни работи денеска ги демантираше тврдењата на Оливер Андонов од ВМРО-ДПМНЕ дека МВР прислушува членови на раководство на некоја опозициската политичка партија. - Тоа не е точно. МВР ги отфрла како целосна невистина наводите изнесени во јавноста од една политичка партија. Времето на злоупотреби

Read More

Министерството за внатрешни работи ги потврди наводите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека МВР прислушува над 100 луѓе од врвот на партијата, изјави денеска Оливер Андонов од ВМРО-ДПМНЕ. Според Андонов, дека одговорот од МВР дека работат согласно законите и со наредба од судот преку Јавното

Read More

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да даде насоки за натамошно постапување. Во врска со настанот што се случи

Read More

Полициско возило на семафорот кај ЕУ инфо центар удри во велосипедист, објави иницијативата „НаТочак“. Под објавата на социјалната мреже „Фејсбук“ е поставенна и фотографија од сообраќајната незгода во центарот на Скопје. Се појаснува дека полициското возило свртело десно, заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека

Read More

„Врз основа на допрен глас дека од просториите на општина Карпош се изнесува документација на општината, од страна на полициски службеници од СВР Скопје е излезено на лице место, при што е констатирано дека во моментот на проверката не се изнесува никаква документација. Од извршениот

Read More

Одделенијата за управни работи на МВР ќе работат и в сабота и в недела на издавање лични карти на граѓаните, поради локалните избори, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи „Сите барања за издавање лична карта (поради оштетеување, изгубена или украдена лична карта), по законски спроведената постапка,

Read More

Ученик во Крушевско делел припаганден материјал на политичка партија од опозицијата. Според полицијата, случајот бил пријавен вчера во 13:30 часот во Полициската станица Крушево. Настанот се случил во Основното училиште „Никола Карев“ во селото Норово. Ученик од истото село делел пропагандни материјали (пенкала и пластични флаери) од

Read More