Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "МВР" (Page 4)

Мнистерството за внатрешни работи денеска соопшти дека Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди веќе постапува по налогот за детално истражување на полициското постапување при протестот на неколкумина граѓански активисти вчера по повод презентацијата на воена, медицинска и техничка опрема во Скопје. Од МВР

Read More

Распишана е меѓународна потерница за поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски и разузнавачот на УБК Никола Бошковски соопшти МВР. Во нивното соопштение е наведено дека причина за распишување на меѓународната потерница е што обвинетите не се пронајдени на локациите за кои имале оперативни сознанија

Read More

Околу шест хектари површина е зафатена од пожарот во атарот на с.Требовље-Македонски Брод, кој настанал завчера, а се уште не бил локализиран вчера и поради силниот ветер е активен и се шири, соопшти МВР. - Од пожарот се зафатени околу пет до шест хектари приватен

Read More

Зголемена безбедност на новинарите била главната тема на на денешната средба на претставниците на Здружението на новинари на Македонија со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, рекол дека институциите имаат обврска да обезбедат услови за непречена работа на новинарите и истакнал

Read More

До Министерството за внатрешни работи (МВР) до овој момент не пристигнале налози за апсење на тројцата осомничени, за кои Апелацискиот суд вчера донесе одлука за притвор, јавува „Плус инфо“. Ова го потврдија од МВР откако во јавноста се појавија разни толкување за тоа кога стапува на

Read More

Во врска со реакциите и наводите изнесени од претставници на политичка партија и некои медиуми, а кои се однесуваат на сквернавењето на гробишатата во скопското село Љуботен, Министерството за внатрешни работи во денешното соопштение наведува дека веднаш по пријавувањето на настанот екипите на Министерството извршиле

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден спроведе координирана акција со Министерството за внатрешни работи на подрачјето на повеќе населени места, пришто е разбиена досега најголема организирана група на криумчарење мигранти. - Преземени се дејствија за процесуирање на

Read More

Во МВР продолжуваат кадровските промени, па по информацијата за назначување на нови началници на СВР, стигна и потврдата дека М-р Митко Даневски (1975) од Делчево ќе биде нов командант на Единицата за специјални задачи. Даневски во октомври 2001 година се пријавува на конкурсот Биди Тигар, каде

Read More

Нови началници од понeделник ќе добијат и единиците за специјални задачи (ЕСЗ) и за брзо распоредување (ЕБР), а ќе следат смени и во СВР Скопје, Куманово, Велес, Битола, Штип, Струмица.., велат од МВР за „Дојче веле“. МВР започна со кадровски промени на раководни позиции во ресорот.

Read More

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката

Read More