Friday, Aug 14, 2020
HomePosts Tagged "МВР" (Page 3)

Oткако полицијата вчера приведе граѓанин кој се обиде да го испрска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со спреј додека тој говореше на митинг кај хотелот „Јадран“ во центарот на Скопје, денеска се огласија и од МВР. Од таму го потврдија инцидентот и против лицето Р.Р. ќе

Read More

Скопската полиција синоќа привела граѓанин кој испрскал спреј-солзавец кон бината на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, за време на говорот на лидерот на партијата, Никола Груевски. МВР го потврди инцидентот и оттаму велат дека околу 21.55 часот е приведен 36-годишен маж со иницијали Р.Р. Дваесетина минути

Read More

Денешното рочиште за случајот „Тврдина 2“ се одложи бидејќи судот и СЈО го чекаат известувањето од Eдиницата за потраги на МВР во врска со достапноста на обвинетиот во случајот, Горан Грујовски, кој е во бегство и по кого е распишана потерница, пишува Мета. Известувањето е неопходно

Read More

Актуелниот градоначалник на Крива Паланка и кандидат за градоначалник од коалицијата за локалните избори 2017 предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Арсенчо Алексовски, изјави дека кривичната пријава што е поднесена против него е политичка хајка и валкана игра за да се оцрни неговото име, пренесува „Точка“, повикувајќи се

Read More

Министерството за внатрешни работи го одбило барањето на екс премиерот, Никола Груевски, да му бидат доделени уште 20 телохранители. Министерот, Оливер Спасовски, изјави дека проценките укажуваат дека нема опаност по него и неговото семејство, поради што Груевски останува со шест телохранители кои му следуваат како

Read More

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески кој се товари дека на две лица незаконски им овозможил да купат државни станови во Прилеп по повластени цени, со што го оштетил државниот буџет за околу 2,6 милиони денари или

Read More

Горан Грујовски кој точно еден месец е во бегство и за кого е издадена меѓународна потерница имал уште еден идентитет – Владимир Варелов, објави ТВ 21, повикувајќи се на извори во Министерството за внатрешни работи. Истите извори од полицијата за телевизијата велат дека и Интерпол е

Read More

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошкоски, вработен во УБК, и понатаму се во бегство, а службите во МВР ги преземаат сите мерки за нивно пронаоѓање, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. – Во однос на двајцата вработени во МВР за

Read More

Министерството за внатрешни работи распиша јавен оглас за вработување на 500 нови полицајци, од кои 360 ќе бидат распределени во СВР Скопје, во СВР Охрид – 30, во Битола, Струмица, Штип, Куманово и во Велес по 20 полицајци и во СВР Тетово – 10 полицајци. Од

Read More

Одделот за внатрешна контрола на МВР утврдил дека четворица полициски службеници неосновано употребиле физичка сила врз членови на Левица, кои во саботата протестираа на плоштадот во Скопје додека се одржуваше презентација на воената опрема на САД и на АРМ. – Утврдено е дека од страна на

Read More